Independence 10K Run

Age Group Results

July 02, 2016


Endurance Splits, LLC www.endurancesplits.com


Men: 1-99
Women: 1-99

10k Run

Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Genesis Cruz Harlingen 49 17 4 49:08.2 7:55/M
2 Gisela Escobedo Brownsville 36 47 8 53:24.0 8:37/M
3 Joceline L. Vasquez Brownsville 5 20 11 54:23.8 8:46/M
4 Nancy Ford 90001 35 12 54:41.0 8:49/M
5 Lucia Harwood 90002 35 15 55:47.1 9:00/M
6 Xiomara Fernandez Brownsville 73 59 17 57:45.0 9:19/M
7 Eunices Martinez Brownsville 14 32 18 58:31.3 9:26/M
8 Elizabeth Ibarra McAllen 56 23 21 59:15.9 9:33/M
9 Gabriela Hernandez Rancho Viejo 65 48 22 1:00:17.8 9:43/M
10 Melinda Weaver Harlingen 81 40 23 1:00:42.9 9:47/M
11 Yolie Barrientes Brownsville 84 54 26 1:01:14.6 9:53/M
12 Lety Mendez Los Fresnos 64 38 30 1:02:43.9 10:07/M
13 Gabriela Lawler 72 39 39 1:06:38.7 10:45/M
14 Diana Pineda Brownsville 76 37 40 1:06:49.9 10:47/M
15 Minerva McGrath Brownsville 57 44 43 1:07:59.5 10:58/M
16 Laura Gonzalez Rancho Viejo 2 45 44 1:08:02.6 10:58/M
17 Jovita Martinez Brownsville 44 45 45 1:08:08.2 10:59/M
18 Cyndi Arambul 82 28 46 1:08:30.7 11:03/M
19 Ana Sanchez McAllen 70 47 47 1:08:48.8 11:06/M
20 Patricia Coronado Los Fresnos 26 42 48 1:09:28.0 11:12/M
21 Sara Tudon Los Fresnos 38 40 49 1:09:47.0 11:15/M
22 Laura Reyna Brownsville 18 40 50 1:09:52.6 11:16/M
23 Lisa Cornejo Brownsville 39 37 51 1:10:12.5 11:19/M
24 Ana Loano Brownsville 42 35 52 1:10:51.1 11:26/M
25 Esmeralda V. Chavez McAllen 68 49 53 1:11:18.1 11:30/M
26 AnaKarenn Vazquez McAllen 30 27 54 1:12:42.2 11:44/M
27 Elsa Garcia EDINBURG 59 30 55 1:13:08.5 11:48/M
28 Maria Velasquez Brownsville 77 30 60 1:16:32.9 12:21/M
29 Gloria Tamez 48 46 61 1:16:45.4 12:23/M
30 Kathryn Mendoza Brownsville 19 46 62 1:16:45.6 12:23/M
31 Delma Edith Garcia BROWNSVILLE 40 34 65 1:18:08.9 12:36/M
32 Celeste Canant Brownsville 79 52 66 1:19:11.1 12:46/M
33 hortencia cabrero 100 47 68 1:20:57.6 13:03/M
34 Julissa Lopez Brownsville 69 33 69 1:21:12.5 13:06/M
35 Diana Islas Brownsville 88 42 70 1:21:14.1 13:06/M
36 Denise Chavez Brownsville 22 31 71 1:21:21.6 13:07/M
37 Claudia Moreno Olmito 21 25 72 1:21:35.2 13:10/M
38 Dolores Fuentes Brownsville 54 44 73 1:22:34.4 13:19/M
39 Erica Garza 25 36 74 1:22:39.3 13:20/M
40 Elissa Saenz Rancho Viejo 35 25 75 1:23:19.4 13:26/M
41 Oralia Fernandez Brownsville 24 60 76 1:27:24.3 14:06/M
42 Norma Anguiano San Benito 34 44 77 1:27:31.1 14:07/M
43 Gloria Barajas Harlingen 55 51 78 1:28:02.0 14:12/M
44 Lisa Trevino Brownsville 37 46 79 1:28:17.1 14:14/M
45 Eugenia Egly Brownsville 28 55 80 1:28:37.6 14:18/M
46 Lisa Ramirez Brownsville 41 31 81 1:29:51.8 14:30/M
47 Martha Silva Brownsville 27 46 82 1:30:00.6 14:31/M
48 Linette C. Linsangan McAllen 31 49 84 1:32:31.1 14:55/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Gutierrez Edinburg 92 32 1 43:41.0 7:03/M
2 Jacob Rodriguez Brownsville 62 15 2 47:55.9 7:44/M
3 Rafael Kirkpatrick Brownsville 93 37 3 48:25.1 7:49/M
4 Alejandro Garcia Mission 50 45 5 51:35.8 8:19/M
5 Rob McBee Rancho viejo 51 39 6 52:56.5 8:32/M
6 Jesus Rivera Brownsville 78 26 7 53:18.9 8:36/M
7 DJ Fuentes Brownsville 91 29 9 53:41.6 8:40/M
8 Roger McGrath Brownsville 58 54 10 54:12.4 8:45/M
9 Benjamin Avalos Harlingen 46 56 13 55:01.8 8:52/M
10 Mark Chavez Brownsville 23 43 14 55:29.0 8:57/M
11 Abel Hinojosa Rancho Viejo 16 52 16 56:11.7 9:04/M
12 Luis Hernandez Rancho Viejo 66 46 19 58:34.9 9:27/M
13 Jose Serrata Brownsville 43 28 20 59:00.2 9:31/M
14 Mario Fernandez Brownsville 74 60 24 1:00:47.0 9:48/M
15 Robert Daniels Brownsville 29 59 25 1:00:50.3 9:49/M
16 Josue Flores 75 41 27 1:01:33.5 9:56/M
17 Marco Baldessanimi Brownsville 86 57 28 1:01:37.4 9:56/M
18 Marco Margnotg Brownsville 85 46 29 1:01:40.1 9:57/M
19 Jose Luis Lopez Brownsville 67 41 31 1:03:57.9 10:19/M
20 David Gonzalez Harlingen 80 44 32 1:04:25.2 10:23/M
21 Alex Islas Brownsville 87 43 33 1:04:32.0 10:25/M
22 Charlie de la Rosa Harlingen 90 54 34 1:04:47.5 10:27/M
23 Adrian Jonguitud Rancho Viejo 45 16 35 1:05:31.7 10:34/M
24 Alejandro Anguiano San Benito 33 19 36 1:05:33.5 10:34/M
25 Javier Mendez Los Fresnos 63 49 37 1:06:01.5 10:39/M
26 Tomas Sierra Brownsville 99 35 38 1:06:22.7 10:42/M
27 Frank Melendez 71 37 41 1:06:50.9 10:47/M
28 Hugo I. Ford Brownsville 4 40 42 1:07:23.3 10:52/M
29 Roberto Cordova Brownsville 52 34 56 1:13:17.7 11:49/M
30 Eduardo Vasquez Jr. Brownsville 6 17 57 1:13:30.3 11:51/M
31 Jose Guajardo Brownsville 61 51 58 1:13:32.1 11:52/M
32 Armando Solis Brownsville 12 34 59 1:15:01.4 12:06/M
33 Russell Cheney California 32 74 63 1:16:53.2 12:24/M
34 Jesus Mata Harlingen 17 51 64 1:17:01.4 12:25/M
35 raymundo ramierez 101 58 67 1:20:57.4 13:03/M
36 Ignacio Villarreal Brownsville 60 31 83 1:30:56.1 14:40/M