October 21, 2016


Endurance Splits, LLC www.endurancesplits.com

Overall Finish List - Girls

Varsity

All Teams

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 48 Ariana Beth Ramos Edinburg North HS 18:12.7 5:52/M 11
2 2 6 Vianney Sanchez Edinburg HS 19:31.7 6:18/M 12
3 3 102 Anna Sanchez PSJA HS 19:38.7 6:20/M 12
4 4 116 Elisabeth Freidinger PSJA Memorial HS 19:46.9 6:23/M 9
5 5 78 Liliana Perez Edinburg Vela HS 19:48.8 6:23/M 10
6 6 76 Dylann Guerra Edinburg Vela HS 19:57.8 6:26/M 10
7 7 17 Mayra Bernando Edinburg Economedes HS 20:02.0 6:28/M 11
8 8 3 Alexis Medina Edinburg HS 20:02.1 6:28/M 12
9 9 151 Esther Vargas PSJA North HS 20:05.0 6:29/M 11
10 10 149 Samantha Rivera PSJA North HS 20:06.9 6:29/M 12
11 11 150 Daniela Solis PSJA North HS 20:11.3 6:31/M 11
12 12 1 Adriana Cruz Edinburg HS 20:21.2 6:34/M 11
13 13 4 Angelica Noyola Edinburg HS 20:27.1 6:36/M 10
14 14 118 Stephanie Martinez 1 PSJA Memorial HS 20:32.9 6:37/M 12
15 15 114 Samantha Chavez PSJA Memorial HS 20:33.4 6:38/M 12
16 16 117 Aileen Garcia PSJA Memorial HS 20:34.6 6:38/M 9
17 17 19 Teresa Castillo Edinburg Economedes HS 20:38.3 6:39/M 10
18 18 115 Monique De Leon PSJA Memorial HS 20:38.8 6:39/M 11
19 19 120 Violet Torres PSJA Memorial HS 20:49.7 6:43/M 11
20 20 152 Jackie Villasenor PSJA North HS 20:50.7 6:43/M 10
21 21 119 Kasandra Rodriguez PSJA Memorial HS 20:57.1 6:45/M 12
22 22 2 Melodee Marroquin Edinburg HS 21:00.6 6:46/M 9
23 23 185 Monica Bustillos PSJA Southwest HS 21:05.2 6:48/M 9
24 24 5 Marisol Ortiz Edinburg HS 21:12.9 6:50/M 10
25 25 79 Thalia Rivera Edinburg Vela HS 21:16.8 6:52/M 12
26 26 49 Andrea Saenz Edinburg North HS 21:20.4 6:53/M 10
27 27 7 Shania Vasquez Edinburg HS 21:22.6 6:54/M 11
28 28 147 Gisela Flores PSJA North HS 21:23.9 6:54/M 10
29 29 105 Xitlally Tabarez PSJA HS 21:24.1 6:54/M 11
30 30 187 Jaydee Guillen PSJA Southwest HS 21:26.7 6:55/M 9
31 31 44 Jannette Carranza Edinburg North HS 21:38.9 6:59/M 10
32 32 47 Angela Nuno Gutierrez Edinburg North HS 21:42.7 7:00/M 11
33 33 45 Miranda Gaytan Edinburg North HS 21:44.3 7:01/M 9
34 34 186 Rebecca Caro PSJA Southwest HS 21:44.6 7:01/M 10
35 35 146 Tiffany Borrego PSJA North HS 22:04.2 7:07/M 12
36 36 73 Salma Anguiano Edinburg Vela HS 22:11.6 7:09/M 12
37 37 188 Rachel Pena Gomez PSJA Southwest HS 22:15.6 7:11/M 9
38 38 189 Jennifer San Martin PSJA Southwest HS 22:18.6 7:12/M 9
39 39 46 Pamela Hernandez Edinburg North HS 22:22.7 7:13/M 12
40 40 190 Alondra Velasquez PSJA Southwest HS 22:22.7 7:13/M 12
41 41 77 Lynnette Lopez Edinburg Vela HS 22:29.2 7:15/M 9
42 42 50 Mariana Torres Edinburg North HS 23:00.9 7:25/M 9
43 43 22 Karina Pardo Edinburg Economedes HS 23:04.7 7:26/M 11
44 44 191 Annalysa Villarreal PSJA Southwest HS 23:12.0 7:29/M 12
45 45 103 Vanessa Sanchez PSJA HS 23:14.5 7:30/M 10
46 46 148 Maritssa Quintanilla PSJA North HS 23:22.8 7:32/M 11
47 47 20 Charlene Garcia Edinburg Economedes HS 23:28.8 7:34/M 11
48 48 26 Crystal Herrera Edinburg Economedes HS 23:29.7 7:35/M 10
49 49 75 Sabrina DeLa Rosa Edinburg Vela HS 23:36.7 7:37/M 12
50 50 74 Tatiana Briones Edinburg Vela HS 23:43.2 7:39/M 9
51 51 18 Cecila Canales Edinburg Economedes HS 23:54.7 7:43/M 9
52 52 16 Jennifer Barron Edinburg Economedes HS 24:05.4 7:46/M 10
53 53 104 Anissa Suarez PSJA HS 24:38.4 7:57/M 11
54 54 101 Rhianna Richie PSJA HS 25:52.0 8:21/M 11
55 55 100 Loryanne Ramos PSJA HS 26:04.9 8:25/M 11
56 56 99 Audry Elias PSJA HS 28:58.9 9:21/M 10

Overall Finish List - Girls

Junior Varsity

All Teams

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 153 Susana Alvarez PSJA North HS 13:00.2 6:30/M 11
2 2 155 Tatiana Borrego PSJA North HS 13:13.0 6:37/M 11
3 3 132 Debbie Martinez PSJA Memorial HS 13:34.3 6:47/M 10
4 4 13 Adriana Montemayor Edinburg HS 13:34.4 6:47/M 11
5 5 8 Maria Cortez Edinburg HS 13:36.0 6:48/M 9
6 6 163 Alyssa Luna PSJA North HS 13:39.5 6:50/M 11
7 7 9 Yaharia Echavarria Edinburg HS 13:40.3 6:50/M 10
8 8 159 Evelyn Elizondo PSJA North HS 13:50.3 6:55/M 11
9 9 25 Itzel Gutierrez Edinburg Economedes HS 13:51.4 6:56/M 11
10 10 34 Yelena Vaquera Edinburg Economedes HS 13:51.8 6:56/M 11
11 11 198 Nayelie Salazar PSJA Southwest HS 13:56.3 6:58/M 10
12 12 81 Megan Cantu Edinburg Vela HS 14:06.4 7:03/M 11
13 13 14 Klarissa Salinas Edinburg HS 14:07.1 7:04/M 10
14 14 86 Jennifer Villafana Edinburg Vela HS 14:11.4 7:06/M 10
15 15 135 Janelle Salinas PSJA Memorial HS 14:12.5 7:06/M 11
16 16 126 Nohely Garza PSJA Memorial HS 14:22.6 7:11/M 11
17 17 84 Melissa Montano Edinburg Vela HS 14:25.2 7:13/M 11
18 18 200 Danna Zapata Porras PSJA Southwest HS 14:27.7 7:14/M 11
19 19 192 Ximena Cruz PSJA Southwest HS 14:28.9 7:14/M 10
20 20 167 Alina Rodriguez PSJA North HS 14:31.0 7:16/M 10
21 21 165 Anahi Narvaez PSJA North HS 14:35.0 7:18/M 10
22 22 33 Lesley Torres Edinburg Economedes HS 14:36.6 7:18/M 11
23 23 51 Janessa Alanis Edinburg North HS 14:39.0 7:20/M 11
24 24 164 Sulemma Martinez PSJA North HS 14:40.9 7:20/M 11
25 25 23 Aaron Franco Edinburg Economedes HS 14:42.2 7:21/M 10
26 26 125 Haven Garcia PSJA Memorial HS 14:43.4 7:22/M 10
27 27 15 Anila Villarreal Edinburg HS 14:47.9 7:24/M 11
28 28 24 Annelyz Garza Edinburg Economedes HS 14:49.7 7:25/M 10
29 29 82 Renae Diaz Edinburg Vela HS 14:51.1 7:26/M 10
30 30 83 Gia Garza Edinburg Vela HS 14:57.2 7:29/M 10
31 31 57 Juanita Morales Edinburg North HS 15:01.3 7:31/M 11
32 32 12 Yaquisha Loredo Edinburg HS 15:02.3 7:31/M 10
33 33 52 Savannah Arguello Edinburg North HS 15:08.2 7:34/M 11
34 34 160 Victoria Garcia PSJA North HS 15:13.6 7:37/M 10
35 35 122 Bernice Flores PSJA Memorial HS 15:16.2 7:38/M 10
36 36 162 Nancy Ibarra PSJA North HS 15:23.7 7:42/M 11
37 37 131 Serina Kornegay PSJA Memorial HS 15:28.3 7:44/M 10
38 38 87 Michell Villafana Edinburg Vela HS 15:33.5 7:47/M 10
39 39 31 Destiny Salazar Edinburg Economedes HS 15:38.7 7:49/M 10
40 40 106 Kimberly Escalante PSJA HS 15:48.7 7:54/M 11
41 41 124 Brianna Flores PSJA Memorial HS 15:52.5 7:56/M 12
42 42 128 Alysha Gonzalez PSJA Memorial HS 16:05.7 8:03/M 10
43 43 53 Anai Cazares Edinburg North HS 16:07.9 8:04/M 10
44 44 29 Zahari Pardo Edinburg Economedes HS 16:20.8 8:10/M 10
45 45 107 Netanya Garcia PSJA HS 16:23.4 8:12/M 11
46 46 30 Alondra Saenz Edinburg Economedes HS 16:28.0 8:14/M 10
47 47 134 Brandi Ortiz PSJA Memorial HS 16:32.4 8:16/M 10
48 48 108 Petra Garcia PSJA HS 16:38.8 8:19/M 11
49 49 127 Yazmin Compian PSJA Memorial HS 16:40.9 8:20/M 10
50 50 27 Carmen Mata Edinburg Economedes HS 16:45.3 8:23/M 10
51 (>10) 129 Vanessa Guajardo PSJA Memorial HS 16:54.1 8:27/M 10
52 51 157 Jaclyn Calderon PSJA North HS 16:54.4 8:27/M 10
53 52 113 Clarissa Serna PSJA HS 17:09.3 8:35/M 11
54 (>10) 166 Jaqueline Perez PSJA North HS 17:15.5 8:38/M 11
55 (>10) 158 Leesandra Casas PSJA North HS 17:19.0 8:40/M 10
56 53 194 Galilea Puente PSJA Southwest HS 17:20.2 8:40/M 11
57 54 55 Marilyn Lopez Edinburg North HS 17:21.6 8:41/M 10
58 55 197 Fatima Rucoba PSJA Southwest HS 17:26.5 8:43/M 10
59 (>10) 156 Samantha Bracamontez PSJA North HS 17:38.9 8:49/M 10
60 (>10) 133 Ruby Martinez PSJA Memorial HS 18:21.7 9:11/M 10
61 56 32 Miriam Sanchez Edinburg Economedes HS 18:45.0 9:23/M 10
62 57 193 Chelsea Garza PSJA Southwest HS 18:49.7 9:25/M 11
63 (>10) 130 Harley Guzman PSJA Memorial HS 18:52.6 9:26/M 11
64 58 54 Ariana Guzman Edinburg North HS 18:53.7 9:27/M 11
65 (>10) 28 Ana Mendoza Edinburg Economedes HS 19:37.4 9:49/M 11
66 (>10) 161 Aracely Hernandez PSJA North HS 19:58.2 9:59/M 10
67 59 111 Avila Leslie PSJA HS 20:41.0 10:21/M 10
68 60 112 Salma Santiago PSJA HS 20:43.7 10:22/M 10
69 61 109 Mariaelena Garza PSJA HS 21:41.5 10:51/M 11

Overall Finish List - Girls

Freshmen

All Teams

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 70 Jerilyn Perales Edinburg North HS 13:23.8 6:42/M 9
2 2 72 Desrae Salinas Edinburg North HS 13:39.5 6:50/M 9
3 3 66 Kathleen Lozano Edinburg North HS 13:51.2 6:56/M 9
4 4 62 Jessica Dreyer Edinburg North HS 14:01.5 7:01/M 9
5 5 98 Cristina Young Edinburg Vela HS 14:15.1 7:08/M 9
6 6 204 Michelle Guerra PSJA Southwest HS 14:29.5 7:15/M 9
7 7 203 Amanda Fernandez PSJA Southwest HS 14:32.0 7:16/M 9
8 8 69 Brianna Muniz Edinburg North HS 14:38.4 7:19/M 9
9 9 91 Angelisa Diaz Edinburg Vela HS 14:42.8 7:21/M 9
10 10 96 Kathryn Truitt Edinburg Vela HS 14:43.0 7:22/M 9
11 11 43 Alyssa Saaverdra Edinburg Economedes HS 14:47.7 7:24/M 9
12 12 88 Stephany Carrillo Edinburg Vela HS 14:51.6 7:26/M 9
13 13 206 Michelle Torres PSJA Southwest HS 14:57.4 7:29/M 9
14 14 201 Assannett Cruz PSJA Southwest HS 15:07.7 7:34/M 9
15 15 41 Karla Perez Edinburg Economedes HS 15:14.5 7:37/M 9
16 16 202 America Degollado PSJA Southwest HS 15:15.4 7:38/M 9
17 17 89 Esli Cruz Edinburg Vela HS 15:21.5 7:41/M 9
18 18 174 Jackie Gonazalez PSJA North HS 15:24.3 7:42/M 9
19 19 144 Elijah Nava PSJA Memorial HS 15:28.8 7:44/M 9
20 20 168 Paola Alvarado PSJA North HS 15:35.6 7:48/M 9
21 21 9020 Leslie Gaytan Edinburg Economedes HS 15:41.2 7:51/M
22 22 179 Amaris Ovalle PSJA North HS 15:46.6 7:53/M 9
23 23 143 Stephanie Martinez PSJA Memorial HS 15:51.6 7:56/M 9
24 24 90 Cristina Cuellar Edinburg Vela HS 16:00.1 8:00/M 9
25 25 40 Emily Loera Edinburg Economedes HS 16:05.4 8:03/M 9
26 26 42 Ruth Perez Edinburg Economedes HS 16:17.4 8:09/M 9
27 27 36 Julianna Garces Edinburg Economedes HS 16:21.0 8:11/M 9
28 28 63 Audrey Gonzalez Edinburg North HS 16:21.7 8:11/M 9
29 29 92 Adelaida Huicochea Edinburg Vela HS 16:23.8 8:12/M 9
30 30 65 Ana Guari Edinburg North HS 16:27.0 8:14/M 9
31 31 183 Dominigue Romo PSJA North HS 16:32.7 8:16/M 9
32 32 9025 Yaneth Gonzalez Edinburg Economedes HS 16:33.0 8:17/M
33 33 145 Keyli Oliva PSJA Memorial HS 16:42.9 8:21/M 9
34 34 71 Nailim Ponce Edinburg North HS 16:53.6 8:27/M 9
35 35 136 Daniela Almanza PSJA Memorial HS 16:55.4 8:28/M 9
36 36 139 Lesley Garza PSJA Memorial HS 16:58.2 8:29/M 9
37 37 97 Kiara Villegas Edinburg Vela HS 17:09.7 8:35/M 9
38 38 95 Zaida Salinas Edinburg Vela HS 17:28.8 8:44/M 9
39 39 199 Daisy Martinez PSJA Southwest HS 17:47.3 8:54/M 11
40 40 177 Fatima Mejorado PSJA North HS 18:05.3 9:03/M 9
41 41 35 Cassandra Galvan Edinburg Economedes HS 18:29.1 9:15/M 9
42 42 205 Kimberly Snell PSJA Southwest HS 19:25.5 9:43/M 9
43 43 178 Ines Molina PSJA North HS 19:33.9 9:47/M 9
44 44 169 Desiree Casas PSJA North HS 19:53.8 9:57/M 9
45 45 68 Faith Melendez Edinburg North HS 20:06.2 10:03/M 9
46 46 137 Maria Garcia PSJA Memorial HS 20:45.8 10:23/M 9
47 47 61 Kayla Coz Edinburg North HS 21:32.9 10:46/M 9

Overall Finish List - Boys

Varsity

All Teams

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 331 Cruz Gomez PSJA Memorial HS 15:50.1 5:06/M 10
2 2 246 Aldo Nava Edinburg North HS 16:16.3 5:15/M 12
3 3 211 Matthew Perez Edinburg HS 16:18.6 5:15/M 12
4 4 249 Juan Santana-Charriez Edinburg North HS 16:19.2 5:16/M 11
5 5 300 Ramiro Granados PSJA HS 16:27.0 5:18/M 12
6 6 299 Isaiah Garcia PSJA HS 16:27.5 5:18/M 11
7 7 244 Joshua Doria Edinburg North HS 16:30.4 5:19/M 12
8 8 270 Ramsey Moreno Edinburg Vela HS 16:38.6 5:22/M 9
9 9 369 Juan Orozco PSJA North HS 16:39.1 5:22/M 11
10 10 248 Tristan Pena Edinburg North HS 16:47.9 5:25/M 11
11 11 328 Justin Cantu PSJA Memorial HS 16:55.9 5:27/M 10
12 12 407 Alexander Villanueva PSJA Southwest HS 16:59.5 5:29/M 10
13 13 404 Fernando Martinez PSJA Southwest HS 17:10.2 5:32/M 10
14 14 364 Luis Aguirre PSJA North HS 17:11.0 5:33/M 12
15 15 296 Jose Avila PSJA HS 17:13.0 5:33/M 12
16 16 245 Jose Esqueda Edinburg North HS 17:14.0 5:34/M 10
17 17 302 Raul Vargas PSJA HS 17:15.0 5:34/M 11
18 18 210 Julio Montemayor Edinburg HS 17:17.0 5:35/M 10
19 19 207 Juan Garcia Edinburg HS 17:18.0 5:35/M 10
20 20 213 Abel Sepulveda Edinburg HS 17:19.0 5:35/M 11
21 21 268 Victor Cordova Edinburg Vela HS 17:21.0 5:36/M 9
22 22 402 Jose Cantu PSJA Southwest HS 17:23.0 5:36/M 10
23 23 250 Nathen Torres Edinburg North HS 17:25.0 5:37/M 12
24 24 301 Adan Hernandez PSJA HS 17:28.0 5:38/M 9
25 25 229 Emilio Morado Edinburg Economedes HS 17:29.0 5:38/M 12
26 26 272 Jacob Rodriguez Edinburg Vela HS 17:31.0 5:39/M 11
27 27 230 Jonathan Pulido Edinburg Economedes HS 17:31.7 5:39/M 10
28 28 212 Andrew Ramon Edinburg HS 17:37.0 5:41/M 10
29 29 371 Leo Torres PSJA North HS 17:40.0 5:42/M 12
30 30 274 Eduardo Velador Edinburg Vela HS 17:45.0 5:44/M 10
31 31 209 Christian Martinez Edinburg HS 17:49.8 5:45/M 10
32 32 225 Yony Antonio Edinburg Economedes HS 17:50.0 5:45/M 10
33 33 406 Brian Sifuentes PSJA Southwest HS 17:52.0 5:46/M 12
34 34 298 Alvaro Favela PSJA HS 17:53.0 5:46/M 11
35 35 365 Christian Castillo PSJA North HS 17:54.2 5:46/M 11
36 36 333 Alan Tovar PSJA Memorial HS 17:58.8 5:48/M 12
37 37 226 Carlos Carreon Edinburg Economedes HS 17:59.2 5:48/M 12
38 38 327 Oscar Andaverde PSJA Memorial HS 18:01.0 5:49/M 12
39 39 271 Mathew Pena Edinburg Vela HS 18:05.0 5:50/M 11
40 40 329 Joe Daniel Garcia PSJA Memorial HS 18:10.0 5:52/M 12
41 41 224 Abraham Alferez Edinburg Economedes HS 18:11.0 5:52/M 11
42 42 366 Jorge Cavazos PSJA North HS 18:12.0 5:52/M 10
43 43 332 George Molina PSJA Memorial HS 18:19.0 5:55/M 11
44 44 403 Francisco Flores PSJA Southwest HS 18:19.5 5:55/M 12
45 45 405 Hugo Pena PSJA Southwest HS 18:20.0 5:55/M 11
46 46 370 Axel Rueda PSJA North HS 18:22.0 5:55/M 11
47 47 368 Josue Morin PSJA North HS 18:23.8 5:56/M 10
48 48 269 Santos Guerrero Edinburg Vela HS 18:56.0 6:06/M 11
49 49 273 Sergio Rubio Edinburg Vela HS 18:59.0 6:07/M 9
50 50 297 Rafael Cantu PSJA HS 19:01.8 6:08/M 12
51 51 247 Aaron Pena Edinburg North HS 19:03.0 6:09/M 9
52 52 228 David Medina Edinburg Economedes HS 19:13.0 6:12/M 10
53 53 227 Michael Medellin Edinburg Economedes HS 19:16.0 6:13/M 12
54 54 338 Javier Cardoza PSJA Memorial HS 19:43.8 6:22/M 10

Overall Finish List - Boys

Junior Varsity

All Teams

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 255 Tony Gonzalez Edinburg North HS 17:39.0 5:42/M 9
2 2 279 Chris Hill Edinburg Vela HS 18:18.0 5:54/M 11
3 3 233 Ezequiel Gonzalez Edinburg Economedes HS 18:23.0 5:56/M 10
4 4 340 J.D. Chavez PSJA Memorial HS 18:25.0 5:56/M 11
5 5 427 Eddie Uria PSJA Southwest HS 18:29.0 5:58/M 11
6 (< 5) 218 Sebastian Salinas Edinburg HS 18:30.0 5:58/M 10
7 6 237 Delfino Reyna Edinburg Economedes HS 18:33.5 5:59/M 10
8 (< 5) 219 Victor Torres Edinburg HS 18:33.8 5:59/M 11
9 7 341 Jose Luis Cisneros PSJA Memorial HS 18:34.0 5:59/M 10
10 8 423 Daniel Salinas PSJA Southwest HS 18:40.0 6:01/M 11
11 9 419 Miguel Rodriguez PSJA Southwest HS 18:41.0 6:02/M 10
12 10 418 Manuel Rodriguez PSJA Southwest HS 18:45.0 6:03/M 11
13 11 231 Antonio Alanis Edinburg Economedes HS 18:49.0 6:04/M 11
14 12 345 Angel Martinez PSJA Memorial HS 18:56.5 6:06/M 10
15 13 342 Ruben Garza PSJA Memorial HS 18:57.2 6:07/M 10
16 14 282 Enrique Madrigal Edinburg Vela HS 19:01.1 6:08/M 10
17 15 335 Johnaton Almanza PSJA Memorial HS 19:01.3 6:08/M 11
18 16 381 Christopher Razo PSJA North HS 19:03.5 6:09/M 10
19 17 414 Jonathan Peña PSJA Southwest HS 19:21.1 6:15/M 11
20 (< 5) 215 Ricardo Mendoza Edinburg HS 19:24.8 6:15/M 10
21 18 412 Luis Gallegos PSJA Southwest HS 19:24.8 6:15/M 10
22 19 411 Rolando Cedillo PSJA Southwest HS 19:29.0 6:17/M 12
23 20 422 Andres Salinas PSJA Southwest HS 19:34.2 6:19/M 11
24 21 384 Nathan Salinas PSJA North HS 19:36.9 6:19/M 10
25 22 309 Aaron Lazo PSJA HS 19:41.6 6:21/M 10
26 23 258 Coby Reyes Edinburg North HS 19:42.4 6:21/M 11
27 24 277 Jacob Cortez Edinburg Vela HS 19:46.5 6:23/M 10
28 25 278 Marcus De Los Santos Edinburg Vela HS 19:47.6 6:23/M 10
29 26 426 Orlando Torres PSJA Southwest HS 19:49.4 6:24/M 11
30 (< 5) 216 Ray Mercado Edinburg HS 19:49.9 6:24/M 10
31 27 382 Ricardo Ruiz PSJA North HS 19:51.1 6:24/M 11
32 28 344 Nathan Lopez PSJA Memorial HS 19:51.9 6:24/M 10
33 29 377 Daniel Maldonado PSJA North HS 19:56.4 6:26/M 11
34 30 310 Gustavo Lopez PSJA HS 19:59.4 6:27/M 11
35 31 259 Ethan Rogers Edinburg North HS 20:00.5 6:27/M 10
36 32 417 Alejandro Rodriguez PSJA Southwest HS 20:00.6 6:27/M 10
37 33 235 Jose Medellin Edinburg Economedes HS 20:07.9 6:29/M 10
38 34 308 Rafael Gutierrez PSJA HS 20:13.0 6:31/M 10
39 35 347 Richie Sandoval PSJA Memorial HS 20:15.9 6:32/M 11
40 (>10) 416 Ivan Ramos PSJA Southwest HS 20:23.1 6:35/M 11
41 36 376 Felipe Hernandez PSJA North HS 20:25.4 6:35/M 10
42 (>10) 413 Erick Lopez PSJA Southwest HS 20:25.6 6:35/M 10
43 37 232 Orlando Cano Edinburg Economedes HS 20:30.4 6:37/M 11
44 38 336 Gilbert Alvarado PSJA Memorial HS 20:44.1 6:41/M 10
45 39 346 Luis Munoz PSJA Memorial HS 20:45.9 6:42/M 11
46 (>10) 415 Rolando Perez PSJA Southwest HS 20:47.6 6:42/M 10
47 (>10) 421 Ismael Salas PSJA Southwest HS 20:53.7 6:44/M 11
48 40 236 Adrian Ramirez Edinburg Economedes HS 21:02.2 6:47/M 10
49 41 379 Justin Perez PSJA North HS 21:04.0 6:48/M 11
50 42 257 Gustavo Mendoza Edinburg North HS 21:05.4 6:48/M 10
51 43 284 Ryland Olguin Edinburg Vela HS 21:09.6 6:49/M 11
52 (>10) 424 Jorge Sanchez PSJA Southwest HS 21:10.6 6:50/M 10
53 44 306 Joel Casas PSJA HS 21:41.7 7:00/M 10
54 (>10) 408 Isaias Alfaro PSJA Southwest HS 21:48.3 7:02/M 10
55 45 303 Roy Alaniz PSJA HS 21:48.9 7:02/M 11
56 46 375 Hector Monsivais PSJA North HS 21:49.7 7:02/M 10
57 47 281 Eduardo Lalo Lopez Edinburg Vela HS 21:53.8 7:04/M 10
58 48 254 Miguel Garcia Edinburg North HS 22:02.5 7:06/M 10
59 49 276 David Corpus Edinburg Vela HS 22:05.4 7:07/M 10
60 50 385 Elian Sedas PSJA North HS 22:09.7 7:09/M 11
61 51 378 Jonathan Martinez PSJA North HS 22:14.3 7:10/M 11
62 (>10) 420 Isaac Ruiz PSJA Southwest HS 22:16.9 7:11/M 11
63 52 383 David Salinas PSJA North HS 22:37.8 7:18/M 11
64 53 234 Brian Herrera Edinburg Economedes HS 22:54.6 7:23/M 11
65 (>10) 409 Daniel Cazares PSJA Southwest HS 22:57.2 7:24/M 10
66 54 311 Felix Quezada PSJA HS 23:00.0 7:25/M 10
67 (>10) 410 Derek Cedillo PSJA Southwest HS 23:02.4 7:26/M 10
68 55 280 Eduardo Lopez Edinburg Vela HS 23:17.7 7:31/M 11
69 (>10) 373 Bryan Rodrigez PSJA North HS 23:37.3 7:37/M 10
70 56 312 Jose Rodriguez PSJA HS 23:40.6 7:38/M 11
71 57 285 Felix Rodriguez Edinburg Vela HS 23:48.0 7:41/M 10
72 58 334 Bryan Acosta PSJA Memorial HS 24:07.6 7:47/M 10
73 (>10) 425 Edgar Tijerina PSJA Southwest HS 26:13.2 8:27/M 11
74 (>10) 374 Sonny Garcia PSJA North HS 27:51.3 8:59/M 10

Overall Finish List - Boys

Freshmen

All Teams

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 431 Joshua Botello PSJA Southwest HS 10:33.1 5:17/M 9
2 2 238 Fernando Bermudez Edinburg Economedes HS 10:41.3 5:21/M 9
3 3 287 Matthew Arteaga Edinburg Vela HS 10:58.8 5:29/M 9
4 4 361 Bryan Sosa PSJA Memorial HS 10:59.6 5:30/M 9
5 5 352 Jordy Bautista PSJA Memorial HS 11:00.1 5:30/M 9
6 6 242 Brian Pulido Edinburg Economedes HS 11:01.2 5:31/M 9
7 7 9027 Derek Barrios PSJA Memorial HS 11:03.2 5:32/M
8 8 293 Thomas Herrera Edinburg Vela HS 11:16.3 5:38/M 9
9 9 240 Amado Chavez Edinburg Economedes HS 11:23.4 5:42/M 9
10 10 267 Romeo Rivera Edinburg North HS 11:25.3 5:43/M 9
11 11 400 jose Villanueva PSJA North HS 11:25.6 5:43/M 9
12 (< 5) 222 Alejandro Sepulveda Edinburg HS 11:30.4 5:45/M 9
13 12 350 Roberto Balderama PSJA Memorial HS 11:30.8 5:45/M 9
14 13 434 Edward Nieto PSJA Southwest HS 11:31.2 5:46/M 9
15 14 261 Cesar Cortez Edinburg North HS 11:38.3 5:49/M 9
16 15 436 Giancarlo Orozco PSJA Southwest HS 11:38.4 5:49/M 9
17 16 430 Marco Aranda PSJA Southwest HS 11:39.6 5:50/M 9
18 17 315 Ricky Calvillo PSJA HS 11:41.8 5:51/M 9
19 18 292 Anthony Guajardo Edinburg Vela HS 11:44.0 5:52/M 9
20 19 394 Armando Magallanes PSJA North HS 11:46.8 5:53/M 9
21 20 390 Robert Canedo PSJA North HS 11:47.5 5:54/M 9
22 21 286 Issac Armijo Edinburg Vela HS 11:47.9 5:54/M 9
23 22 386 Abel Alvarado PSJA North HS 11:55.2 5:58/M 9
24 23 322 Cristian Morelos PSJA HS 11:56.1 5:58/M 9
25 24 266 Julio Pinajero Edinburg North HS 11:57.0 5:59/M 9
26 25 353 Wilmer Cortez PSJA Memorial HS 11:58.5 5:59/M 9
27 26 316 Jared Isai De Leon PSJA HS 11:58.7 5:59/M 9
28 27 243 Sergio Rodriguez Edinburg Economedes HS 12:02.8 6:01/M 9
29 28 391 Geronimo Gonzalez PSJA North HS 12:03.5 6:02/M 9
30 29 289 Rick De La Rosa Edinburg Vela HS 12:04.3 6:02/M 9
31 30 349 Leonel Almanza PSJA Memorial HS 12:07.4 6:04/M 9
32 31 428 Kazim Amar PSJA Southwest HS 12:08.7 6:04/M 9
33 32 262 Dominic Estrada Edinburg North HS 12:08.7 6:04/M 9
34 33 239 Jorge Bernardo Edinburg Economedes HS 12:16.3 6:08/M 9
35 34 437 Alexis Peña PSJA Southwest HS 12:20.0 6:10/M 9
36 35 295 Coltin Vega Edinburg Vela HS 12:22.2 6:11/M 9
37 (< 5) 220 Dominic Hernandez Edinburg HS 12:26.8 6:13/M 9
38 36 388 Joshban Alvarez PSJA North HS 12:33.6 6:17/M 9
39 37 321 Angel Julian Medina Ibarra PSJA HS 12:34.1 6:17/M 9
40 38 398 David Uribe PSJA North HS 12:34.9 6:17/M 9
41 39 294 Alex Rodriguez Edinburg Vela HS 12:35.1 6:18/M 9
42 40 264 Jesus Medrano Edinburg North HS 12:37.0 6:19/M 9
43 41 429 Dante Aquino PSJA Southwest HS 12:37.8 6:19/M 9
44 42 241 Ventura Molina Edinburg Economedes HS 12:51.9 6:26/M 9
45 43 389 Ramon Bernal PSJA North HS 12:52.2 6:26/M 9
46 44 438 Leonardo Uriarte PSJA Southwest HS 12:55.1 6:28/M 9
47 45 291 Steven Gonzalez Edinburg Vela HS 12:57.3 6:29/M 9
48 46 314 Jorge Bolanos PSJA HS 12:57.9 6:29/M 9
49 47 395 Arnold Ortiz PSJA North HS 12:59.2 6:30/M 9
50 (< 5) 221 Sebastian Palma Edinburg HS 13:02.9 6:31/M 9
51 48 435 Bryan Obregon PSJA Southwest HS 13:05.9 6:33/M 9
52 49 326 Sergio Alexis Sanchez PSJA HS 13:06.9 6:33/M 9
53 50 433 Brandon Dorado PSJA Southwest HS 13:11.6 6:36/M 9
54 51 290 Javier Garcia Edinburg Vela HS 13:12.4 6:36/M 9
55 52 387 Jose Alvarez PSJA North HS 13:15.1 6:38/M 9
56 (>10) 393 Daniel Lopez PSJA North HS 13:20.1 6:40/M 9
57 53 363 Santiago Zapata PSJA Memorial HS 13:28.0 6:44/M 9
58 54 359 Jesse Sandoval PSJA Memorial HS 13:29.1 6:45/M 9
59 55 265 Luis Mercado Lopez Edinburg North HS 13:38.8 6:49/M 9
60 56 354 Miguel Espinoza PSJA Memorial HS 13:43.9 6:52/M 9
61 57 360 Jorge Saucedo PSJA Memorial HS 13:55.3 6:58/M 9
62 58 319 Jet Lopez PSJA HS 14:12.3 7:06/M 9
63 59 323 Jose Rios PSJA HS 14:15.5 7:08/M 9
64 (>10) 397 Adolfo Salazar PSJA North HS 14:47.8 7:24/M 9
65 60 263 Raul Estrada Davila Edinburg North HS 14:55.1 7:28/M 9
66 (>10) 399 Gerardo Vega PSJA North HS 15:00.0 7:30/M 9
67 (>10) 357 Daniel Hernandez PSJA Memorial HS 15:12.6 7:36/M 9
68 (>10) 392 Julio Martinez PSJA North HS 15:15.7 7:38/M 9
69 (>10) 396 Eligio Pineda PSJA North HS 15:17.1 7:39/M 9
70 (>10) 432 Alan Carlos PSJA Southwest HS 15:37.8 7:49/M 9
71 (>10) 362 Ramon Viamontes PSJA Memorial HS 16:25.2 8:13/M 9