UIL 30-3A XC District Championships

October 11, 2017


Endurance Splits, LLC www.endurancesplits.com

Overall Finish List - Girls

Varsity

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 629 Micaela Gonzalez San Diego 13:57.2 6:59/M    
2 (< 5) 498 Alyson Pawlik George West 14:03.7 7:02/M    
3 2 627 Madelynn De La Rosa San Diego 14:10.6 7:05/M    
4 3 452 Aaliyah Charo Cotulla 14:18.9 7:09/M    
5 4 480 Melody Del Real Dilley 14:22.8 7:11/M    
6 5 632 Rianna Pena San Diego 14:24.2 7:12/M    
7 6 481 Isabel Hernandez Dilley 14:31.8 7:16/M    
8 (< 5) 496 Crystal Amoles George West 14:35.4 7:18/M    
9 7 512 Morgyn Ramirez Hebbronville 14:36.1 7:18/M    
10 8 628 Lyann Gonzalez San Diego 15:07.2 7:34/M    
11 (< 5) 497 Tabitha Chavez George West 15:08.2 7:34/M    
12 9 482 Jaslyn Ochoa Dilley 15:44.8 7:52/M    
13 10 633 Gabriela Zarate San Diego 16:07.5 8:04/M    
14 11 453 Elisabeth Flores Cotulla 16:14.5 8:07/M    
15 12 457 Adalia Rivera Cotulla 16:21.8 8:11/M    
16 13 483 Zhaleh Perales Dilley 16:30.8 8:15/M    
17 14 484 Isis Reyes Dilley 16:53.0 8:27/M    
18 15 514 Hailie Totland Hebbronville 17:03.1 8:32/M    
19 16 631 Marlena Martinez San Diego 17:14.1 8:37/M    
20 17 455 Jazmine Lopez Cotulla 17:14.6 8:37/M    
21 18 513 Ionee Garza Hebbronville 17:27.7 8:44/M    
22 19 456 Mariah Molina Cotulla 17:29.9 8:45/M    
23 (< 5) 499 Sunni Weaver George West 17:40.8 8:50/M    
24 20 485 Kristal Rodriguez Dilley 18:03.7 9:02/M    
25 21 516 Kassandra Ruiz Hebbronville 18:11.0 9:06/M    
26 22 517 Soriada Rodriguez Hebbronville 18:26.3 9:13/M    
27 23 630 Lorena Hinojosa San Diego 19:23.9 9:42/M    
28 24 515 Madison Salinas Hebbronville 19:48.9 9:54/M    

Overall Finish List - Girls

Junior Varsity

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 569 Fernanda Fragoso Laredo Harmony 17:34.2 8:47/M    
2 2 566 Yartiza De La Garza Laredo Harmony 17:48.1 8:54/M    
3 3 572 Stephanie Oliver Laredo Harmony 18:18.4 9:09/M    
4 4 570 Denisse Guerrero Laredo Harmony 18:20.5 9:10/M    
5 5 571 Joyce Labrada Laredo Harmony 19:13.1 9:37/M    
6 (< 5) 489 Skylar Bradshaw Dilley 20:06.0 10:03/M    
7 (< 5) 525 Chelsea Canales Hebbronville 21:58.4 10:59/M    
8 6 567 Jorgina Escobar Laredo Harmony 22:34.5 11:17/M    

Overall Finish List - Girls

8th Grade

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 649 Alejandra Trevino San Diego 14:53.5 7:27/M    
2 (< 5) 462 Angelina Teneyuca Cotulla 14:54.6 7:27/M    
3 2 647 Jordan Salinas San Diego 16:03.5 8:02/M    
4 3 605 Belle Girtman Mary Haper Middle School 16:29.1 8:15/M    
5 (< 5) 582 Ashley Lara Laredo Harmony 16:30.5 8:15/M    
6 4 604 Blanca Muniz Mary Haper Middle School 17:00.1 8:30/M    
7 (< 5) 461 Danielle Garcia Cotulla 17:06.8 8:33/M    
8 5 646 Zalexis Perez San Diego 17:15.5 8:38/M    
9 6 650 Amber Trevino San Diego 17:34.9 8:47/M    
10 7 607 Jeralyn Gonzales Mary Haper Middle School 17:41.9 8:51/M    
11 (< 5) 540 Aida Guerra Hebbronville 17:46.8 8:53/M    
12 8 609 Kaydie Valdez Mary Haper Middle School 18:14.5 9:07/M    
13 9 648 Daniella Silva San Diego 18:21.5 9:11/M    
14 (< 5) 463 Cadynce Velasquez Cotulla 18:25.2 9:13/M    
15 10 645 Anastasia Mendoza San Diego 19:23.5 9:42/M    
16 (< 5) 584 Angela Martinez Laredo Harmony 20:27.2 10:14/M    
17 (< 5) 460 Kassidy Bocanegra Cotulla 20:37.7 10:19/M    
18 (< 5) 539 Nadine Ruiz Hebbronville 21:41.8 10:51/M    
19 11 606 Zenestina Perez Mary Haper Middle School 21:46.4 10:53/M    
20 (< 5) 585 Emily Lopez Laredo Harmony 23:38.5 11:49/M    

Overall Finish List - Girls

7th Grade

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 592 Itzel Flores Laredo Harmony 15:31.4 7:46/M    
2 (< 5) 472 Jilliana Muriel Cotulla 16:03.5 8:02/M    
3 2 615 Krystianah Prado Mary Haper Middle School 16:10.8 8:05/M    
4 3 614 Rena Ochoa Mary Haper Middle School 16:57.9 8:29/M    
5 4 617 Jazlyn Bradshaw Mary Haper Middle School 17:01.5 8:31/M    
6 (< 5) 654 Sierra Tanguma San Diego 17:13.2 8:37/M    
7 5 551 Karissa Torres Hebbronville 17:42.7 8:51/M    
8 6 549 Carina Cadena Hebbronville 18:10.7 9:05/M    
9 (< 5) 653 Alizah Cisneros San Diego 18:16.3 9:08/M    
10 7 616 Cameron Hernandez Mary Haper Middle School 18:27.1 9:14/M    
11 (< 5) 470 Raeann Charo Cotulla 18:27.8 9:14/M    
12 8 618 Reyna Martel Mary Haper Middle School 18:28.5 9:14/M    
13 (< 5) 471 Makayla Molina Cotulla 18:49.6 9:25/M    
14 9 550 Ydaleigh Soliz Hebbronville 19:55.2 9:58/M    
15 10 552 Maddie Cantu Hebbronville 20:00.2 10:00/M    
16 11 593 Natileigh Aviles Laredo Harmony 20:03.8 10:02/M    
17 12 596 Gabriela Nielson Laredo Harmony 20:16.0 10:08/M    
18 13 547 Ludim Cantu Hebbronville 20:19.3 10:10/M    
19 14 548 Jaidene Melo Hebbronville 20:35.7 10:18/M    
20 15 594 Kristelle Trevino Laredo Harmony 20:36.9 10:18/M    
21 (< 5) 652 Allison Campos San Diego 21:03.3 10:32/M    
22 16 613 Kyrsten Ruiz Mary Haper Middle School 22:16.7 11:08/M    
23 17 595 Lauren Lara Laredo Harmony 23:05.8 11:33/M    

Overall Finish List - Boys

Varsity

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 506 Eric Rodriguez Hebbronville 16:05.2 5:11/M    
2 2 508 Nicolas McRae Hebbronville 16:43.9 5:24/M    
3 3 507 Leonel Lopez Hebbronville 17:05.4 5:31/M    
4 4 474 Jacent Cantu Dilley 17:09.2 5:32/M    
5 5 490 Jacob Bryce George West 17:11.9 5:33/M    
6 (< 5) 451 Josue Perez Cotulla 17:23.2 5:36/M    
7 6 476 Niko Guerra Dilley 17:25.7 5:37/M    
8 7 475 Brian Carroll Dilley 17:33.2 5:40/M    
9 8 493 Noah Kelsey George West 17:45.3 5:44/M    
10 9 473 Jared Aguilar Dilley 17:54.9 5:46/M    
11 10 478 Izac Rodriguez Dilley 18:02.6 5:49/M    
12 11 626 Ryan Vela San Diego 18:17.4 5:54/M    
13 12 623 Gabriel Morales San Diego 18:24.1 5:56/M    
14 13 621 Carlos Gonzalez San Diego 18:26.3 5:57/M    
15 14 477 Ryan Ochoa Dilley 18:45.6 6:03/M    
16 15 620 Adam Garcia San Diego 18:55.3 6:06/M    
17 16 518 Diego Rodriguez Hebbronville 19:19.0 6:14/M    
18 17 622 Derrick Gonzalez San Diego 19:33.2 6:18/M    
19 18 511 Jacob Martinez Hebbronville 19:41.5 6:21/M    
20 (< 5) 554 Osvaldo Jimenez Laredo Harmony 20:02.4 6:28/M    
21 19 510 Anthony Bustamante Hebbronville 20:05.6 6:29/M    
22 20 625 Zachary Tunchez San Diego 20:16.6 6:32/M    
23 21 495 Ethan Poe George West 20:17.7 6:33/M    
24 22 491 Daniel Cuevas George West 20:19.7 6:33/M    
25 23 494 Noah Paiz George West 20:32.4 6:37/M    
26 24 492 Adrian Fuentes George West 20:41.5 6:40/M    
27 (< 5) 553 Marco Estrada Laredo Harmony 20:46.3 6:42/M    
28 25 509 Vinod Lewis Hebbronville 21:43.6 7:00/M    

Overall Finish List - Boys

Junior Varsity

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 639 Brandon Ramirez San Diego 18:44.1 6:03/M    
2 (< 5) 479 Fabian Santos Dilley 19:55.9 6:25/M    
3 2 637 Chris Laso San Diego 20:29.0 6:36/M    
4 3 524 Xavier Rivera Hebbronville 20:51.4 6:44/M    
5 4 636 Alex Guerra San Diego 21:29.2 6:56/M    
6 (< 5) 561 Steven Martinez Laredo Harmony 21:50.8 7:03/M    
7 5 523 Danny Guerra Hebbronville 22:05.7 7:07/M    
8 6 521 Brandin Gonzalez Hebbronville 22:21.2 7:13/M    
9 7 519 Lauro Gomez Hebbronville 22:29.2 7:15/M    
10 8 520 Abraham Puig Hebbronville 22:30.8 7:15/M    
11 9 638 Tomas Morin San Diego 22:41.3 7:19/M    
12 10 522 Austin Lopez Hebbronville 22:48.8 7:21/M    
13 11 635 Kevin Garcia San Diego 24:40.9 7:57/M    
14 (< 5) 555 Javier Cantu Laredo Harmony 24:41.8 7:58/M    
15 12 634 Max Castillo San Diego 24:58.2 8:03/M    
16 (< 5) 564 Teodoro Trevino Laredo Harmony 25:40.6 8:17/M    
17 (< 5) 556 Anthony Cardenas Laredo Harmony 26:03.2 8:24/M    

Overall Finish List - Boys

8th Grade

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 643 Bobby Nunez San Diego 12:27.9 6:14/M    
2 (< 5) 501 Santi Garcia George West 12:33.2 6:17/M    
3 1 533 Jaidene Silguero Hebbronville 13:24.5 6:42/M    
4 2 597 Derik Garcia Mary Haper Middle School 13:24.9 6:42/M    
5 3 598 Aiden Agulair Mary Haper Middle School 13:41.1 6:51/M    
6 (< 5) 502 Burke O'Neil George West 13:45.4 6:53/M    
7 4 531 Josua Almaraz Hebbronville 13:53.6 6:57/M    
8 5 578 Juan Ruiz Laredo Harmony 14:08.4 7:04/M    
9 6 573 Matthew Olivera Laredo Harmony 14:08.9 7:04/M    
10 7 601 Joey Guzman Mary Haper Middle School 14:10.8 7:05/M    
11 (< 5) 500 Simon Fuentes George West 14:43.6 7:22/M    
12 8 599 Dakota Custer Mary Haper Middle School 14:51.9 7:26/M    
13 9 574 Carlos Perez Laredo Harmony 15:06.8 7:33/M    
14 (< 5) 642 Damian Chapa San Diego 15:13.6 7:37/M    
15 10 538 Javier Jimenez Hebbronville 15:16.6 7:38/M    
16 11 535 Arnold Carpentier Hebbronville 15:42.3 7:51/M    
17 12 530 Benny Cadena Hebbronville 15:42.4 7:51/M    
18 13 575 Sebastian Fragoso Laredo Harmony 16:21.2 8:11/M    
19 14 534 Johnaven Vasquez Hebbronville 16:25.4 8:13/M    
20 15 577 Peter Rocha Laredo Harmony 16:58.7 8:29/M    
21 16 576 Sergio Lopez Laredo Harmony 17:06.8 8:33/M    
22 17 532 Leonel Guerrero Hebbronville 18:00.6 9:00/M    
23 18 536 G.A. Perez Hebbronville 18:00.6 9:00/M    
24 (< 5) 459 Andres Rivera Cotulla 18:14.5 9:07/M    
25 19 579 Daniel Villanueva Laredo Harmony 18:19.0 9:10/M    
26 20 600 Jose Rodriguez Mary Haper Middle School 18:35.3 9:18/M    
27 21 581 Robert Salinas Laredo Harmony 18:52.6 9:26/M    
28 22 580 Brandon Lopez Laredo Harmony 19:21.6 9:41/M    

Overall Finish List - Boys

7th Grade

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 541 Lorenzo Pedroza Hebbronville 13:09.0 6:35/M    
2 (< 5) 503 Ruben Amoles George West 13:37.9 6:49/M    
3 (< 5) 505 Zachariah Smith George West 14:05.8 7:03/M    
4 2 546 Anthony Cisneros Hebbronville 14:23.7 7:12/M    
5 (< 5) 588 Angel Diaz Laredo Harmony 14:25.0 7:13/M    
6 (< 5) 610 Easi Lozano Mary Haper Middle School 14:25.2 7:13/M    
7 3 465 Isayah Gonzalez Cotulla 14:55.9 7:28/M    
8 (< 5) 587 Eddie Guerrero Laredo Harmony 15:05.2 7:33/M    
9 (< 5) 504 Quinten Holmes George West 15:24.9 7:42/M    
10 4 542 Guadalupe Chapa Hebbronville 15:58.8 7:59/M    
11 (< 5) 612 Colton Ward Mary Haper Middle School 16:05.0 8:03/M    
12 5 545 Hector Garcia Hebbronville 16:16.3 8:08/M    
13 (< 5) 611 Ashton Flynn Mary Haper Middle School 16:18.4 8:09/M    
14 (< 5) 651 Joshua Ruvalcaba San Diego 16:18.7 8:09/M    
15 6 466 Andru Guerra Cotulla 16:42.8 8:21/M    
16 7 468 Gabriel Rodriguez Cotulla 18:55.8 9:28/M    
17 8 543 Alvaro Landa Hebbronville 19:52.5 9:56/M    
18 9 469 Brandon Rodrriguez Cotulla 20:00.7 10:00/M    
19 10 467 Oscar Martinez Cotulla 21:01.5 10:31/M    
20 11 464 Ethan Aldaco Cotulla 21:05.3 10:33/M    
21 (< 5) 589 Jose Saaverda Laredo Harmony 21:17.5 10:39/M