UIL 31-6A XC District Championships

October 12, 2017


Endurance Splits, LLC www.endurancesplits.com

Overall Finish List - Girls

Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 406 Ariana Beth Ramos Edinburg North 19:01.8 6:08/M    
2 2 349 Mayra Bernardo Edinburg Economedes 20:00.5 6:27/M    
3 3 448 Liliana Perez Edinburg Vela 20:11.2 6:31/M    
4 4 317 Adriana Cruz Edinburg 20:25.1 6:35/M    
5 5 350 Teresa Castillo Edinburg Economedes 20:38.1 6:39/M    
6 6 504 Carissa Gonzalez Pharr-San Juan-Alamo 20:51.2 6:44/M    
7 7 1148 Jackeline Villasenor PSJA North 20:56.5 6:45/M    
8 8 1146 Daniela Solis PSJA North 20:58.4 6:46/M    
9 9 502 Alma Diaz Pharr-San Juan-Alamo 21:08.7 6:49/M    
10 10 574 Violet Torres PSJA Memorial 21:15.4 6:51/M    
11 11 446 Iliana Garza Edinburg Vela 21:19.1 6:53/M    
12 12 351 Dayan Lozano Edinburg Economedes 21:28.3 6:55/M    
13 13 401 Isabelle Garcia Edinburg North 21:31.1 6:56/M    
14 14 1147 Esther Vargas PSJA North 21:36.8 6:58/M    
15 15 347 Jennifer Almanza Edinburg Economedes 21:39.3 6:59/M    
16 16 407 Andrea Saenz Edinburg North 21:42.3 7:00/M    
17 17 405 Jerilyn Perales Edinburg North 21:46.7 7:01/M    
18 18 445 Alyssa Galvan Edinburg Vela 21:56.4 7:05/M    
19 19 1144 Gisela Flores PSJA North 22:02.3 7:06/M    
20 20 1142 Susana Alvarez PSJA North 22:02.3 7:06/M    
21 21 353 Lesley Trevino Edinburg Economedes 22:05.4 7:07/M    
22 22 321 Annika Saenz Edinburg 22:12.6 7:10/M    
23 23 403 Anzhelany Jordan Edinburg North 22:16.9 7:11/M    
24 24 318 Yaharia Echavarria Edinburg 22:21.9 7:13/M    
25 25 328 Klarissa Salinas Edinburg 22:23.0 7:13/M    
26 26 575 Carmen Trevino PSJA Memorial 22:27.3 7:15/M    
27 27 322 Shania Vasquez Edinburg 22:29.5 7:15/M    
28 28 503 Melissa Flores Pharr-San Juan-Alamo 22:38.1 7:18/M    
29 29 501 Sarahi Cantu Pharr-San Juan-Alamo 22:42.2 7:19/M    
30 30 348 Jessica Amaya Edinburg Economedes 22:43.3 7:20/M    
31 31 402 Miranda Gaytan Edinburg North 22:50.0 7:22/M    
32 32 1224 Jaydee Guillen PSJA Southwest 23:00.4 7:25/M    
33 33 320 Angelica Noyola Edinburg 23:02.9 7:26/M    
34 34 1221 Monica Bustillos PSJA Southwest 23:06.5 7:27/M    
35 35 1143 Sophia Arista PSJA North 23:12.6 7:29/M    
36 36 449 Jennifer Ruiz Edinburg Vela 23:18.5 7:31/M    
37 37 404 Angela Nuno Gutierrez Edinburg North 23:20.2 7:32/M    
38 38 571 Nohely Garza PSJA Memorial 23:24.3 7:33/M    
39 39 508 Vanessa Sanchez Pharr-San Juan-Alamo 23:30.0 7:35/M    
40 40 352 Karina Pardo Edinburg Economedes 23:41.4 7:38/M    
41 41 447 Lynnette Lopez Edinburg Vela 23:48.4 7:41/M    
42 42 1225 Nayelie Salazar PSJA Southwest 23:53.0 7:42/M    
43 43 444 Renae Diaz Edinburg Vela 23:55.8 7:43/M    
44 44 1223 Michelle Guerra PSJA Southwest 24:12.7 7:48/M    
45 45 450 Cristina Young Edinburg Vela 24:17.9 7:50/M    
46 46 505 Loryann Ramos Pharr-San Juan-Alamo 24:21.7 7:51/M    
47 47 570 Danna Barragan PSJA Memorial 24:22.6 7:52/M    
48 48 572 Serina Kornegay PSJA Memorial 24:32.5 7:55/M    
49 49 1226 Michelle Torres PSJA Southwest 25:08.3 8:06/M    
50 50 573 Debbie Martinez PSJA Memorial 25:17.6 8:09/M    
51 51 1227 Danna Zapata Porras PSJA Southwest 25:25.4 8:12/M    
52 52 1145 Nancy Ibarra PSJA North 25:30.0 8:14/M    
53 53 509 Anissa Suarez Pharr-San Juan-Alamo 26:43.4 8:37/M    

Overall Finish List - Girls

Junior Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 325 Yaquisha Loredo Edinburg 13:17.2 6:39/M    
2 2 414 Lizzette Loera Edinburg North 13:22.6 6:41/M    
3 3 326 Marisol Ortiz Edinburg 13:35.3 6:48/M    
4 4 327 Abigail Palacios Edinburg 13:40.0 6:50/M    
5 5 410 Jocelyn Galloso Edinburg North 13:51.8 6:56/M    
6 6 418 Desrae Salinas Edinburg North 13:54.7 6:57/M    
7 7 443 Angelisa Diaz Edinburg Vela 13:55.5 6:58/M    
8 8 419 Mariana Torres Edinburg North 13:56.0 6:58/M    
9 9 1159 Sheyla Venegas PSJA North 13:57.0 6:59/M    
10 10 452 Toni.D Almeraz Edinburg Vela 14:00.6 7:00/M    
11 11 324 Valeria Hernandez Edinburg 14:22.4 7:11/M    
12 12 459 Yumana Zayed Edinburg Vela 14:23.2 7:12/M    
13 13 416 Brianna Muniz Edinburg North 14:23.2 7:12/M    
14 14 413 Monserrat Lara Edinburg North 14:25.6 7:13/M    
15 15 355 Cecila Canales Edinburg Economedes 14:27.0 7:14/M    
16 16 1157 Amaris Ovalle PSJA North 14:28.0 7:14/M    
17 17 409 Daisy Doria Edinburg North 14:31.0 7:16/M    
18 18 453 Stephany Carrillo Edinburg Vela 14:32.1 7:16/M    
19 19 361 Francheska Guervara Edinburg Economedes 14:34.4 7:17/M    
20 20 585 Jacqueline Medina PSJA Memorial 14:41.1 7:21/M    
21 21 354 Jennifer Barron Edinburg Economedes 14:50.6 7:25/M    
22 22 1158 Alina Rodriguez PSJA North 14:54.3 7:27/M    
23 23 457 Jennifer Villafana Edinburg Vela 15:00.8 7:30/M    
24 24 456 Briana Pichardo Edinburg Vela 15:03.2 7:32/M    
25 25 358 Annelyz Garza Edinburg Economedes 15:15.6 7:38/M    
26 26 359 Yamilet Garza Edinburg Economedes 15:17.1 7:39/M    
27 27 1160 Jannely Zuniga PSJA North 15:22.7 7:41/M    
28 28 451 Justine Alcoser Edinburg Vela 15:26.0 7:43/M    
29 29 1156 Anahi Narvaez PSJA North 15:28.8 7:44/M    
30 30 578 Yasmine Garcia PSJA Memorial 15:32.3 7:46/M    
31 31 1149 Paola Alvarado PSJA North 15:33.7 7:47/M    
32 32 364 Destiny Salazar Edinburg Economedes 15:37.6 7:49/M    
33 33 360 Nelly Gonzalez Edinburg Economedes 15:39.6 7:50/M    
34 34 1233 Brissa Garcia Maldonado PSJA Southwest 15:40.5 7:50/M    
35 35 323 ~Fernanda Guiterrez Aldana Edinburg 15:42.8 7:51/M    
36 36 356 Aaron Franco Edinburg Economedes 15:58.1 7:59/M    
37 37 458 Michell Villafana Edinburg Vela 15:59.2 8:00/M    
38 38 516 Klarissa Monroy Pharr-San Juan-Alamo 16:00.9 8:00/M    
39 39 589 Amber Trevino PSJA Memorial 16:02.5 8:01/M    
40 40 1152 Victoria Garcia PSJA North 16:08.3 8:04/M    
41 41 411 Lauren Garcia Edinburg North 16:13.1 8:07/M    
42 42 588 Brandy Ortiz PSJA Memorial 16:14.5 8:07/M    
43 43 580 Laura Gomez PSJA Memorial 16:17.8 8:09/M    
44 44 454 Esli Cruz Edinburg Vela 16:20.4 8:10/M    
45 45 1154 Jasmin Martinez PSJA North 16:21.8 8:11/M    
46 46 363 Carmen Mata Edinburg Economedes 16:31.4 8:16/M    
47 47 587 Elijah Nava PSJA Memorial 16:34.5 8:17/M    
48 48 362 Crystal Herrera Edinburg Economedes 16:39.7 8:20/M    
49 49 1238 Kaitlynn Perez PSJA Southwest 16:40.7 8:20/M    
50 50 412 Ana Guari Edinburg North 16:43.8 8:22/M    
51 51 1150 Evelyn Chavez PSJA North 16:44.4 8:22/M    
52 52 1155 Ines Molina PSJA North 16:44.9 8:22/M    
53 53 584 Stephanie Martinez PSJA Memorial 16:46.1 8:23/M    
54 (>10) 1153 Aracely Hernandez PSJA North 16:49.5 8:25/M    
55 54 455 Adelaida Huicochea Edinburg Vela 17:00.3 8:30/M    
56 55 511 Nancy Flores Pharr-San Juan-Alamo 17:07.2 8:34/M    
57 56 515 Adamari Martinez Pharr-San Juan-Alamo 17:09.8 8:35/M    
58 57 579 Yuliana Garza PSJA Memorial 17:13.3 8:37/M    
59 (>10) 357 Cassandra Galvan Edinburg Economedes 17:23.4 8:42/M    
60 58 514 Priscilla Luevano Pharr-San Juan-Alamo 17:29.1 8:45/M    
61 59 1236 Daisy Martinez PSJA Southwest 17:41.7 8:51/M    
62 60 577 Sade Cuevas PSJA Memorial 17:49.8 8:55/M    
63 61 1230 America Degollado PSJA Southwest 17:50.7 8:55/M    
64 62 583 Ruby Martinez PSJA Memorial 17:54.4 8:57/M    
65 (>10) 582 Julia Llanas PSJA Memorial 17:54.8 8:57/M    
66 (>10) 586 Sylvia Medina PSJA Memorial 18:00.8 9:00/M    
67 63 513 Micaela Gonzales Pharr-San Juan-Alamo 18:15.5 9:08/M    
68 64 1232 Amanda Fernandez PSJA Southwest 18:27.4 9:14/M    
69 65 1235 Diana Lopes PSJA Southwest 18:30.0 9:15/M    
70 66 1239 Kimberly Snell PSJA Southwest 18:55.9 9:28/M    
71 67 1241 Sylvia Vargas Fernandez PSJA Southwest 19:03.5 9:32/M    
72 (>10) 1151 Kayla Garcia PSJA North 19:18.3 9:39/M    
73 68 415 Faith Melendez Edinburg North 19:46.7 9:53/M    
74 69 517 Marianne Ortiz Pharr-San Juan-Alamo 20:30.4 10:15/M    

Overall Finish List - Girls

Freshmen

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 373 Capriana Tamez Edinburg Economedes 13:53.3 6:57/M    
2 2 592 Yvette Arredondo PSJA Memorial 13:57.2 6:59/M    
3 3 594 Kristin Maldonado PSJA Memorial 14:11.2 7:06/M    
4 4 1174 Carolina Sanchez PSJA North 14:16.2 7:08/M    
5 5 370 Zwdith Lozano Edinburg Economedes 14:20.8 7:10/M    
6 6 463 Odessa Leal Edinburg Vela 14:33.3 7:17/M    
7 7 1248 Anette Lopez PSJA Southwest 14:44.5 7:22/M    
8 8 530 Martha Osorio Pharr-San Juan-Alamo 14:47.7 7:24/M    
9 9 464 Denise Ramos Edinburg Vela 14:48.7 7:24/M    
10 10 466 Megan Zambrano Edinburg Vela 14:52.4 7:26/M    
11 11 375 Dalia Zungia Edinburg Economedes 14:58.0 7:29/M    
12 12 520 Brenda Aguilar Pharr-San Juan-Alamo 15:08.6 7:34/M    
13 13 368 Iliana Garcia Edinburg Economedes 15:21.2 7:41/M    
14 14 524 Alexandra Delgado Pharr-San Juan-Alamo 15:30.9 7:45/M    
15 15 426 Kiersten Razo Edinburg North 15:37.1 7:49/M    
16 16 460 Madison De La Rosa Edinburg Vela 15:48.6 7:54/M    
17 17 371 Lori Martinez Edinburg Economedes 15:49.4 7:55/M    
18 18 522 Evalyn Cantu Pharr-San Juan-Alamo 15:53.7 7:57/M    
19 19 527 Iddy Martinez Pharr-San Juan-Alamo 15:58.1 7:59/M    
20 20 423 Georgyna Garza Edinburg North 15:59.7 8:00/M    
21 21 523 Celine De Haro Pharr-San Juan-Alamo 16:00.5 8:00/M    
22 22 1169 Ava Gross PSJA North 16:01.1 8:01/M    
23 23 1250 Joselyn Montes Torres PSJA Southwest 16:01.5 8:01/M    
24 24 369 Georgina Lara Edinburg Economedes 16:02.2 8:01/M    
25 25 1164 Jada Coutino PSJA North 16:04.5 8:02/M    
26 26 1172 Angel Lozano PSJA North 16:08.0 8:04/M    
27 27 461 Monica Garza Edinburg Vela 16:11.9 8:06/M    
28 28 425 Itzabel Lara Edinburg North 16:18.8 8:09/M    
29 29 1254 Ytzel Vazquez PSJA Southwest 16:27.0 8:14/M    
30 30 1165 Cassey De La Rosa PSJA North 16:30.9 8:15/M    
31 31 521 Nichole Arguello Pharr-San Juan-Alamo 16:32.3 8:16/M    
32 32 367 Brianna Centeno Edinburg Economedes 16:37.9 8:19/M    
33 33 365 Alexander Cardenas Edinburg Economedes 16:42.7 8:21/M    
34 34 374 Marixa Zamora Edinburg Economedes 16:49.1 8:25/M    
35 35 372 Isabel Ochoa Edinburg Economedes 16:55.8 8:28/M    
36 36 422 Janie Farias Edinburg North 17:13.6 8:37/M    
37 37 424 Mirabelle Garza Edinburg North 17:15.9 8:38/M    
38 38 421 Alyssa Arismendez Edinburg North 17:16.7 8:38/M    
39 39 595 Iris Lopez PSJA Memorial 17:32.5 8:46/M    
40 40 420 Yadira Arce Edinburg North 17:38.1 8:49/M    
41 41 596 Valeria Garza PSJA Memorial 17:39.7 8:50/M    
42 42 1176 Natalie Trevino PSJA North 17:47.8 8:54/M    
43 43 1175 Alexandra Soto PSJA North 17:54.8 8:57/M    
44 44 1245 Mariafernanda Flores PSJA Southwest 18:06.4 9:03/M    
45 45 1163 Yazmin Chavez PSJA North 18:08.8 9:04/M    
46 46 593 Monica Diaz PSJA Memorial 18:12.7 9:06/M    
47 47 1173 Julianne Ramirez PSJA North 18:18.5 9:09/M    
48 48 1179 Jericha Zuniga PSJA North 18:24.8 9:12/M    
49 (>10) 1162 Emma Benavides PSJA North 19:05.4 9:33/M    
50 49 526 Ashly Longoria Pharr-San Juan-Alamo 19:09.6 9:35/M    
51 50 529 Georjette Ochoa Pharr-San Juan-Alamo 19:29.3 9:45/M    
52 51 591 Jamie Anguiano PSJA Memorial 19:33.7 9:47/M    
53 52 531 Maritza Rodriguez Pharr-San Juan-Alamo 19:42.8 9:51/M    
54 53 1251 Cassandra Morales PSJA Southwest 19:51.5 9:56/M    
55 54 1246 Jacqueline Gutierrez PSJA Southwest 19:55.3 9:58/M    
56 55 462 Hailey Hopthorn Edinburg Vela 20:02.1 10:01/M    
57 56 1247 Sophia Jauregui PSJA Southwest 20:14.5 10:07/M    
58 57 1244 Melissa Castro PSJA Southwest 20:19.3 10:10/M    
59 58 1243 Erika Arrona-Cruz PSJA Southwest 20:29.0 10:15/M    

Overall Finish List - Boys

Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 431 Tristan Pena Edinburg North 15:54.6 5:08/M    
2 2 1104 Cruz Gomez PSJA Memorial 16:11.6 5:13/M    
3 3 472 Mario Salas Edinburg Vela 16:29.8 5:19/M    
4 4 469 Ramsey Moreno Edinburg Vela 16:36.6 5:21/M    
5 5 470 Jeremy Niño Edinburg Vela 16:42.7 5:23/M    
6 6 1184 Juan Orozco PSJA North 16:49.5 5:25/M    
7 7 430 Aaron Pena Edinburg North 16:52.6 5:26/M    
8 8 471 Jacob Rodriguez Edinburg Vela 16:52.8 5:26/M    
9 9 427 Jose Esqueda Edinburg North 16:55.2 5:27/M    
10 10 1259 Miguel Rodriguez PSJA Southwest 17:12.8 5:33/M    
11 11 468 Chris Hill Edinburg Vela 17:15.7 5:34/M    
12 12 599 Justin Cantu PSJA Memorial 17:17.6 5:35/M    
13 13 532 Isaiah Garcia Pharr-San Juan-Alamo 17:27.9 5:38/M    
14 14 329 Juan Garcia Edinburg 17:30.1 5:39/M    
15 15 533 Adan Hernandez Pharr-San Juan-Alamo 17:30.4 5:39/M    
16 16 428 Tonatihu Gonzalez-Monterrubio Edinburg North 17:31.8 5:39/M    
17 17 336 Alejandro Sepulveda Edinburg 17:35.6 5:40/M    
18 18 381 Jonathan Pulido Edinburg Economedes 17:36.0 5:41/M    
19 19 600 Javier Cardoza PSJA Memorial 17:40.1 5:42/M    
20 20 1258 Manuel Rodriguez PSJA Southwest 17:41.6 5:42/M    
21 21 334 Sebastian Salinas Edinburg 17:42.8 5:43/M    
22 22 1105 Oscar Hernadez PSJA Memorial 17:45.5 5:44/M    
23 23 1262 Alexander Villanueva PSJA Southwest 17:48.2 5:45/M    
24 24 467 Victor Cordova Edinburg Vela 17:51.6 5:45/M    
25 25 473 Eduardo Velador Edinburg Vela 17:53.3 5:46/M    
26 26 598 Derek Barrios PSJA Memorial 17:57.0 5:47/M    
27 27 333 Andres Ramon Edinburg 18:01.3 5:49/M    
28 28 335 Abel Sepulveda Edinburg 18:03.1 5:49/M    
29 29 432 Coby Reyes Edinburg North 18:05.0 5:50/M    
30 30 1256 Fernando Martinez PSJA Southwest 18:15.6 5:53/M    
31 31 377 Mario Ferrer Edinburg Economedes 18:16.5 5:54/M    
32 32 534 Aaron Lazo Pharr-San Juan-Alamo 18:17.7 5:54/M    
33 33 1106 Christian Hernandez PSJA Memorial 18:27.4 5:57/M    
34 34 1260 Andres Salinas PSJA Southwest 18:27.6 5:57/M    
35 35 378 Angel Hernandez Edinburg Economedes 18:41.0 6:02/M    
36 36 331 Ricardo Mendoza Edinburg 18:47.2 6:04/M    
37 37 330 Christian Martinez Edinburg 18:49.9 6:04/M    
38 38 433 Romeo Rivera Edinburg North 18:50.3 6:05/M    
39 39 1181 Jorge Cavazos PSJA North 18:52.7 6:05/M    
40 40 536 Cristian Morelos Pharr-San Juan-Alamo 18:54.0 6:06/M    
41 41 380 Brian Pulido Edinburg Economedes 18:55.1 6:06/M    
42 42 537 Elias Moreno Pharr-San Juan-Alamo 19:07.2 6:10/M    
43 43 1107 Angel Martinez PSJA Memorial 19:12.1 6:12/M    
44 44 1185 Christopher Razo PSJA North 19:13.0 6:12/M    
45 45 535 Jet Lopez Pharr-San Juan-Alamo 19:15.8 6:13/M    
46 46 376 Amado Chavez Edinburg Economedes 19:16.8 6:13/M    
47 47 1261 Eddie Uria PSJA Southwest 19:30.4 6:17/M    
48 48 538 Gilbert Saenz Pharr-San Juan-Alamo 19:57.5 6:26/M    
49 49 1257 Jonathan Peña PSJA Southwest 20:53.1 6:44/M    
50 50 1183 Josue Morin PSJA North 20:53.2 6:44/M    
51 51 379 David Medina Edinburg Economedes 21:10.7 6:50/M    
52 52 1180 Christian Castillo PSJA North 21:51.2 7:03/M    
53 53 1186 Ricardo Ruiz PSJA North 22:16.3 7:11/M    
54 54 1182 Daniel Maldonado PSJA North 22:23.6 7:13/M    

Overall Finish List - Boys

Junior Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 489 Sergio Rubio Edinburg Vela 18:04.2 5:50/M    
2 2 340 Matthew Mendez Edinburg 18:24.9 5:56/M    
3 3 474 Issac Armijo Edinburg Vela 18:29.9 5:58/M    
4 4 385 Jose Ibarra Edinburg Economedes 18:33.2 5:59/M    
5 5 1264 Marco Aranda PSJA Southwest 18:46.6 6:03/M    
6 6 338 Armando Gonzalez Edinburg 18:50.7 6:05/M    
7 7 483 Thomas Herrera Edinburg Vela 18:52.5 6:05/M    
8 8 475 Matthew Arteaga Edinburg Vela 18:52.5 6:05/M    
9 9 382 Yony Antonio Edinburg Economedes 18:58.2 6:07/M    
10 10 390 Sergio Rodriguez Edinburg Economedes 18:59.0 6:07/M    
11 11 479 Marcus De Los Santos Edinburg Vela 18:59.1 6:07/M    
12 12 488 Sean Rodriguez Edinburg Vela 19:11.2 6:11/M    
13 13 1108 Bryan Sosa PSJA Memorial 19:16.0 6:13/M    
14 14 1201 David Uribe PSJA North 19:17.5 6:13/M    
15 15 1190 Christian Hernandez PSJA North 19:23.8 6:15/M    
16 16 383 Jorge Bernardo Edinburg Economedes 19:24.7 6:15/M    
17 17 1195 Arnold Ortiz PSJA North 19:26.8 6:16/M    
18 18 485 Enrique Madrigal Edinburg Vela 19:31.5 6:18/M    
19 19 1265 Jose Cantu PSJA Southwest 19:41.9 6:21/M    
20 20 491 Michael Vega Edinburg Vela 19:43.7 6:22/M    
21 21 1103 Jose Luis Cisneros PSJA Memorial 19:44.1 6:22/M    
22 22 1269 Alejandro Rodriguez PSJA Southwest 19:45.0 6:22/M    
23 23 342 Anthony Ortega Edinburg 19:48.3 6:23/M    
24 24 482 Anthony Guajardo Edinburg Vela 19:50.8 6:24/M    
25 25 1187 Joshua Botello PSJA North 20:05.0 6:29/M    
26 26 547 Christian Hernandez Pharr-San Juan-Alamo 20:09.7 6:30/M    
27 27 337 Adan Garcia Edinburg 20:11.4 6:31/M    
28 28 1268 Giancarlo Orozco PSJA Southwest 20:22.8 6:34/M    
29 29 1115 Jose Cortez PSJA Memorial 20:24.6 6:35/M    
30 30 486 Jacob Morin Edinburg Vela 20:25.0 6:35/M    
31 31 1203 jose Villanueva PSJA North 20:25.7 6:35/M    
32 (< 5) 435 Fabian Gonzales Edinburg North 20:26.3 6:35/M    
33 32 546 Rafael Gutierrez Pharr-San Juan-Alamo 20:34.5 6:38/M    
34 (>10) 481 Steven Gonzalez Edinburg Vela 20:47.7 6:42/M    
35 33 1116 Wilmer Cortez PSJA Memorial 20:53.9 6:44/M    
36 34 1113 Roberto Balderama PSJA Memorial 20:56.8 6:45/M    
37 35 1188 Diego Carrillo PSJA North 20:59.4 6:46/M    
38 36 545 Carlos Gonzalez Jr Pharr-San Juan-Alamo 21:13.0 6:51/M    
39 37 544 Fernando Gonzalez Pharr-San Juan-Alamo 21:13.2 6:51/M    
40 38 341 Ray Mercado Edinburg 21:15.8 6:51/M    
41 (>10) 477 Ricardo De La Rosa Edinburg Vela 21:17.6 6:52/M    
42 39 1111 Abel Alvarado PSJA Memorial 21:19.9 6:53/M    
43 40 554 Jose Sauceda Pharr-San Juan-Alamo 21:20.7 6:53/M    
44 41 386 Jorge Laredo Edinburg Economedes 21:23.3 6:54/M    
45 42 1189 Geronimo Gonzalez PSJA North 21:26.1 6:55/M    
46 43 1191 Felipe Hernandez PSJA North 21:31.3 6:56/M    
47 44 1263 Estefan Araiza PSJA Southwest 21:33.4 6:57/M    
48 45 1267 Eric Munoz PSJA Southwest 21:35.1 6:58/M    
49 46 1270 Jorge Sanchez PSJA Southwest 21:43.4 7:00/M    
50 47 1114 Perdro Camacho PSJA Memorial 21:51.4 7:03/M    
51 48 1192 Angel Mata PSJA North 21:56.4 7:05/M    
52 (>10) 484 Eduardo Lalo Lopez Edinburg Vela 22:00.6 7:06/M    
53 (>10) 480 Javier Garcia Edinburg Vela 22:06.7 7:08/M    
54 (>10) 476 David Corpus Edinburg Vela 22:07.0 7:08/M    
55 49 1110 Leo Almanza PSJA Memorial 22:10.0 7:09/M    
56 50 1109 Bryan Acosta PSJA Memorial 22:18.8 7:12/M    
57 51 597 Jose Acosta PSJA Memorial 22:28.3 7:15/M    
58 52 387 Ventura Molina Edinburg Economedes 22:33.9 7:16/M    
59 53 343 Sebastian Palma Edinburg 22:37.5 7:18/M    
60 (< 5) 434 Abraham De Leon Edinburg North 22:38.9 7:18/M    
61 (>10) 1121 Jesse Sandoval PSJA Memorial 22:45.7 7:20/M    
62 (>10) 487 Alex Rodriguez Edinburg Vela 22:55.2 7:24/M    
63 54 1198 Nathan Salinas PSJA North 22:57.3 7:24/M    
64 (>10) 1202 Gerardo Vega PSJA North 22:57.4 7:24/M    
65 55 552 Jose Rios Pharr-San Juan-Alamo 23:08.8 7:28/M    
66 56 541 Ricky Calvillo Pharr-San Juan-Alamo 23:12.4 7:29/M    
67 57 550 Felix Quezada Pharr-San Juan-Alamo 23:23.3 7:33/M    
68 (>10) 1119 Gustavo Rodriquez PSJA Memorial 23:27.7 7:34/M    
69 (>10) 1194 Alexis Ortiz PSJA North 23:49.4 7:41/M    
70 (>10) 1117 Christian Flores PSJA Memorial 23:53.2 7:42/M    
71 58 339 Armando Linares Edinburg 23:56.3 7:43/M    
72 (>10) 1292 Edson Martinez PSJA North 24:03.8 7:45/M    
73 59 549 Daniel Perez Pharr-San Juan-Alamo 24:07.3 7:47/M    
74 60 542 Andrew Casas Pharr-San Juan-Alamo 24:12.1 7:48/M    
75 (>10) 1200 Roy Snell PSJA North 24:12.2 7:48/M    
76 (>10) 543 Josiah Garza Pharr-San Juan-Alamo 24:12.4 7:48/M    
77 (>10) 555 Luis Tabarez Pharr-San Juan-Alamo 24:18.3 7:50/M    
78 (>10) 1112 Gilbert Alvarado PSJA Memorial 24:25.7 7:53/M    
79 61 388 Juan Perez Edinburg Economedes 24:58.3 8:03/M    
80 (>10) 1199 Carlos Sanchez PSJA North 25:33.4 8:15/M    
81 62 384 Andres Cazares Edinburg Economedes 25:46.1 8:19/M    
82 (>10) 551 David Quintanilla Pharr-San Juan-Alamo 25:50.6 8:20/M    
83 (>10) 1204 Manuel Villeda PSJA North 27:21.9 8:49/M    
84 (>10) 1193 Hector Monsivais PSJA North 27:24.8 8:50/M    
85 (>10) 1284 Daniel Hernandez PSJA North 27:46.6 8:57/M    
86 (>10) 1196 Eligio Pineda PSJA North 27:52.6 8:59/M    
87 (>10) 1285 Micheal Adame PSJA North 28:31.5 9:12/M    
88 (>10) 1291 Fernando Flores PSJA North 28:38.1 9:14/M    
89 (>10) 1293 Sebastian Gutiterez PSJA North 29:29.9 9:31/M    
90 (>10) 1123 Roman Viramontes PSJA Memorial 29:41.6 9:35/M    
91 (>10) 1120 Tavis Sain PSJA Memorial 30:31.1 9:51/M    
92 (>10) 1197 Adolfo Salazar PSJA North 30:38.8 9:53/M    
93 (>10) 1290 Jared Lopez PSJA North 34:13.8 11:02/M    

Overall Finish List - Boys

Freshmen

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 439 Aaron Mateo Edinburg North 11:07.5 5:34/M    
2 2 1125 Robert Balderas PSJA Memorial 11:22.2 5:41/M    
3 3 1126 Alexis Cortez PSJA Memorial 11:22.9 5:41/M    
4 4 495 Carlos Castillo Edinburg Vela 11:24.3 5:42/M    
5 5 1214 Alexis Duron PSJA North 11:24.5 5:42/M    
6 6 497 Arnold Garza Edinburg Vela 11:32.9 5:46/M    
7 7 441 Raul Rodriguez Edinburg North 11:39.2 5:50/M    
8 8 438 Aaron Gonzalez Edinburg North 11:39.4 5:50/M    
9 9 1129 Christopher Garcia PSJA Memorial 11:40.5 5:50/M    
10 10 1272 Sabian Figueroa PSJA Southwest 11:41.5 5:51/M    
11 11 1128 Luis Enriques PSJA Memorial 11:44.9 5:52/M    
12 12 498 Jeremy Longoria Edinburg Vela 11:45.0 5:53/M    
13 13 1135 Salvador Magallanes PSJA Memorial 11:45.6 5:53/M    
14 14 1210 Matthew Cantu PSJA North 11:46.0 5:53/M    
15 15 1213 Mario Coronado PSJA North 11:56.9 5:58/M    
16 16 391 Jose Bolanos Edinburg Economedes 12:01.1 6:01/M    
17 17 440 Zaith Morado Edinburg North 12:06.5 6:03/M    
18 18 1141 Gabriel Tuirubites PSJA Memorial 12:07.1 6:04/M    
19 19 1209 Jeremyah Botello PSJA North 12:12.8 6:06/M    
20 20 559 Juan Cruz Pharr-San Juan-Alamo 12:18.0 6:09/M    
21 21 1215 Angel Garcia PSJA North 12:24.3 6:12/M    
22 22 500 Rodolfo Pichardo Edinburg Vela 12:24.9 6:12/M    
23 23 493 Alex Borton Edinburg Vela 12:26.1 6:13/M    
24 24 397 Jesus Ramirez Edinburg Economedes 12:34.5 6:17/M    
25 25 1219 Ryan Medina PSJA North 12:37.0 6:19/M    
26 26 437 Alberto Cavazos Edinburg North 12:37.5 6:19/M    
27 27 394 Francisco Limon Edinburg Economedes 12:39.1 6:20/M    
28 28 396 Jesus Mendieta Edinburg Economedes 12:42.2 6:21/M    
29 29 1132 Angel Hureta PSJA Memorial 12:43.2 6:22/M    
30 30 1218 Kevin Martinez PSJA North 12:46.6 6:23/M    
31 31 1220 Kevin Morales PSJA North 12:46.8 6:23/M    
32 32 400 Isaias Sauceda Edinburg Economedes 12:48.7 6:24/M    
33 33 1134 Sebastian Loera PSJA Memorial 12:51.5 6:26/M    
34 34 565 MatThew Nava Pharr-San Juan-Alamo 12:52.7 6:26/M    
35 35 1217 Phillip Gomez PSJA North 12:55.2 6:28/M    
36 36 1136 Cristian Morelos PSJA Memorial 12:58.8 6:29/M    
37 (< 5) 346 Angel Escobedo Edinburg 13:01.1 6:31/M    
38 37 392 Ryan Encino Edinburg Economedes 13:01.1 6:31/M    
39 38 1279 Angel Rangel PSJA Southwest 13:10.7 6:35/M    
40 39 1207 Julio Barrera PSJA North 13:13.6 6:37/M    
41 40 568 Christopher Villarreal Pharr-San Juan-Alamo 13:14.7 6:37/M    
42 41 569 Diego Villarreal Pharr-San Juan-Alamo 13:17.5 6:39/M    
43 42 1276 Hector Ramirez PSJA Southwest 13:18.4 6:39/M    
44 (>10) 1206 Christian Alvarez PSJA North 13:18.9 6:39/M    
45 43 398 Jose Ramirez Edinburg Economedes 13:18.9 6:39/M    
46 44 393 Carlos Lara Edinburg Economedes 13:26.2 6:43/M    
47 45 1280 Matthew Rivera PSJA Southwest 13:30.1 6:45/M    
48 46 1140 Joshua Silva PSJA Memorial 13:32.0 6:46/M    
49 (>10) 1216 Oscar Garcia PSJA North 13:46.0 6:53/M    
50 (>10) 1131 Joseph Garza PSJA Memorial 13:46.7 6:53/M    
51 (>10) 1212 Raul Castillo PSJA North 13:58.4 6:59/M    
52 47 563 Eric Hernandez Pharr-San Juan-Alamo 14:10.2 7:05/M    
53 48 560 Justin Garcia Pharr-San Juan-Alamo 14:14.6 7:07/M    
54 49 1282 Ivar Zapata PSJA Southwest 14:24.7 7:12/M    
55 50 557 Isaiah Casas Pharr-San Juan-Alamo 14:26.2 7:13/M    
56 (>10) 1137 Mathew Razo PSJA Memorial 14:32.1 7:16/M    
57 (>10) 1130 Daniel Garcia PSJA Memorial 14:33.0 7:17/M    
58 (>10) 1138 Erick Salcido PSJA Memorial 14:54.7 7:27/M    
59 51 562 Gabriel Gonzalez Pharr-San Juan-Alamo 14:59.8 7:30/M    
60 52 566 Joshua Ruvalcaba Pharr-San Juan-Alamo 15:00.4 7:30/M    
61 53 1275 Marcos A. Perez PSJA Southwest 15:24.2 7:42/M    
62 (>10) 1208 Ronaldo Belleza PSJA North 15:27.5 7:44/M    
63 (>10) 1287 Emiliano Garza PSJA North 15:28.7 7:44/M    
64 (>10) 1205 Dominic Almanza PSJA North 15:29.1 7:45/M    
65 (>10) 1288 Edwin Domiguez PSJA North 15:45.0 7:53/M    
66 54 395 Eric Lopez Edinburg Economedes 16:16.2 8:08/M    
67 (>10) 1289 Anthony Rodridguez PSJA North 16:29.9 8:15/M    
68 (>10) 1286 Santiago Venegas PSJA North 16:43.8 8:22/M    
69 55 561 Esteban Gonzalez Pharr-San Juan-Alamo 17:37.7 8:49/M    
70 (>10) 1211 David Castellanos PSJA North 17:56.9 8:58/M    
71 56 1271 Jose Cruz PSJA Southwest 18:15.7 9:08/M    
72 57 492 Juan Benavidez Edinburg Vela 18:51.5 9:26/M    
73 (>10) 556 Alejandro Anaya Pharr-San Juan-Alamo 19:22.8 9:41/M    
74 (>10) 1139 Sergio Sehiffer PSJA Memorial 19:37.0 9:49/M    
75 (>10) 1124 Americo Acosta PSJA Memorial 23:02.3 11:31/M    

Overall Finish List - Boys

Bandit

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
DQ DQ 389 test chip Edinburg Economedes