UIL District 32-5A Cross Country Championships

October 14, 2021


Results By Endurance Splits LLC, Inc.

Overall Finish List - Girls

Varsity

Team

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 897 Naia Gracia Brownsville Veterans Memorial 19:09.7 6:11/M    
2 2 997 Miranda Guerrero Edcouch Elsa 20:12.6 6:31/M    
3 3 894 Loren Averyt Brownsville Veterans Memorial 21:01.4 6:47/M    
4 4 1074 Natalie Bazan Weslaco East 21:04.8 6:48/M    
5 5 938 Liliana Acuna Donna 21:08.1 6:49/M    
6 (< 5) 1046 Erika Ochoa Mercedes 21:13.3 6:51/M    
7 6 1078 Raven Ozuna Weslaco East 21:21.3 6:53/M    
8 (< 5) 825 Juliana Rossiter Brownsville Pace 21:29.3 6:56/M    
9 7 1077 Stephanie Mendoza Weslaco East 21:35.5 6:58/M    
10 8 1079 Jennica Paz Weslaco East 21:38.3 6:59/M    
11 9 943 Summer Ramirez Donna 21:50.5 7:02/M    
12 10 1002 Sophia Ramos Edcouch Elsa 22:22.5 7:13/M    
13 11 1003 Zoe Zepeda Edcouch Elsa 22:41.0 7:19/M    
14 12 899 Isabella Mitchell Brownsville Veterans Memorial 22:51.2 7:22/M    
15 13 1001 Alexis Ramirez Edcouch Elsa 23:12.5 7:29/M    
16 14 1075 Mareli Cuellar Weslaco East 23:14.0 7:30/M    
17 (< 5) 1045 Randi Lara Mercedes 23:17.9 7:30/M    
18 (> 5) 1076 Tea Martinez Weslaco East 23:26.3 7:33/M    
19 15 896 Angela Garcia Brownsville Veterans Memorial 23:36.8 7:37/M    
20 16 998 Christina Hernandez Edcouch Elsa 23:51.7 7:41/M    
21 17 939 Aileen Campos Donna 23:58.7 7:44/M    
22 (< 5) 854 Zailet Landeros Brownsville Porter 24:11.9 7:48/M    
23 (< 5) 855 Kayla Morales Brownsville Porter 24:29.0 7:54/M    
24 18 895 Kaitlyn Barrios Brownsville Veterans Memorial 24:42.1 7:58/M    
25 (> 5) 898 Silvana Lopez Brownsville Veterans Memorial 24:55.5 8:02/M    
26 19 945 Samara Rodriguez Donna 25:03.4 8:05/M    
27 (< 5) 821 Laisha Abundis Brownsville Pace 25:26.1 8:12/M    
28 20 944 Clarissa Rodriguez Donna 25:34.5 8:15/M    
29 (> 5) 900 Christina Pena Brownsville Veterans Memorial 26:15.1 8:28/M    
30 (< 5) 853 Arianna Hernandez Brownsville Porter 27:38.1 8:55/M    
31 (< 5) 822 Madeliene Curry Brownsville Pace 28:08.0 9:04/M    
32 (> 5) 942 Madalyn Park Donna 28:16.3 9:07/M    
33 (< 5) 824 Valerie Lopez Brownsville Pace 28:38.0 9:14/M    
34 (> 5) 940 Emily Carrizales Donna 28:42.9 9:15/M    

Overall Finish List - Girls

Junior Varsity

Team

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1043 Sophia Torres Mercedes 14:44.6 7:22/M    
2 2 1071 Nadine Perez Weslaco East 14:44.7 7:22/M    
3 (< 5) 802 Chelsea Solitaire Brownsville Lopez 15:06.9 7:33/M    
4 (< 5) 984 Stephanie Castillo Edcouch Elsa 15:37.2 7:49/M    
5 3 1038 Riley Lara Mercedes 15:58.2 7:59/M    
6 4 1036 Stephanie Cano Mercedes 16:01.2 8:01/M    
7 5 1072 Gabriela Quintanilla Weslaco East 16:10.2 8:05/M    
8 6 1070 Joanna Munoz Weslaco East 16:10.4 8:05/M    
9 7 1042 Kayla Solis Mercedes 16:10.7 8:05/M    
10 (< 5) 892 Julieta Valencia Brownsville Veterans Memorial 16:35.9 8:18/M    
11 (< 5) 994 Julie Callanan Edcouch Elsa 16:46.2 8:23/M    
12 (< 5) 817 Valerie Ramos Brownsville Pace 16:58.3 8:29/M    
13 (< 5) 989 Anahi Labra Edcouch Elsa 17:12.4 8:36/M    
14 8 1068 Melody Herrera Weslaco East 17:16.7 8:38/M    
15 (< 5) 889 Sage Fernandez Brownsville Veterans Memorial 17:27.5 8:44/M    
16 9 1067 Judith Gomez Weslaco East 17:31.6 8:46/M    
17 10 1044 Kayline Williams Mercedes 17:34.7 8:47/M    
18 (> 5) 1041 Mia Ruiz Mercedes 17:36.8 8:48/M    
19 11 932 Daphne Baez Donna 17:59.8 9:00/M    
20 12 941 Gabriela Jimenez Donna 18:09.3 9:05/M    
21 (> 5) 1037 Britney Garcia Mercedes 18:09.4 9:05/M    
22 13 935 Alyssa Garcia Donna 18:29.4 9:15/M    
23 (> 5) 1069 Sandra Lopez Weslaco East 18:38.9 9:19/M    
24 (> 5) 1039 Isabella Molina Mercedes 18:48.1 9:24/M    
25 14 937 Marlene Yanez Donna 18:51.6 9:26/M    
26 (> 5) 1063 Aris Cabrera Weslaco East 19:07.7 9:34/M    
27 (< 5) 819 Kaitlyn Vasquez Brownsville Pace 20:10.8 10:05/M    
28 (> 5) 1064 Katherine Cardona Weslaco East 20:14.4 10:07/M    
29 (< 5) 882 Belicia Montelongo Brownsville Veterans Memorial 21:35.4 10:48/M    
30 (< 5) 891 Kataline Rodriguez Brownsville Veterans Memorial 21:37.4 10:49/M    
31 (< 5) 818 Jocelyn Rodriguez Brownsville Pace 22:04.6 11:02/M    
32 15 936 America Hernandez Ochoa Donna 22:25.5 11:13/M    
33 (> 5) 1065 Nayeli Carrizales Weslaco East 22:53.1 11:27/M    
34 (> 5) 933 Angeles Cortez Donna 23:09.9 11:35/M    
35 (> 5) 1073 Deseray Vega Weslaco East 23:59.8 12:00/M    
36 (< 5) 815 Andrea Balboa Brownsville Pace 24:36.5 12:18/M    
37 (< 5) 991 Katelyn Mendoza Edcouch Elsa 24:46.4 12:23/M    

Overall Finish List - Girls

Freshmen

Team

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 801 Andrea Sanchez Brownsville Lopez 15:14.3 7:37/M    
2 1 880 Jennifer Jurado Brownsville Veterans Memorial 15:57.0 7:59/M    
3 2 886 Alondra Ruiz Brownsville Veterans Memorial 16:09.8 8:05/M    
4 3 974 Mariel Romero Edcouch Elsa 16:34.3 8:17/M    
5 4 881 Sara Arellano Brownsville Veterans Memorial 17:09.4 8:35/M    
6 5 810 Bryanna Lira Brownsville Pace 17:30.3 8:45/M    
7 6 975 Destiny Mireles Edcouch Elsa 17:45.2 8:53/M    
8 7 971 Savannah Cardona Edcouch Elsa 18:29.8 9:15/M    
9 (< 5) 930 Elva Acuna Donna 18:46.0 9:23/M    
10 8 969 Joana Aldape Edcouch Elsa 18:55.1 9:28/M    
11 9 812 Vivica Pardo Brownsville Pace 19:05.0 9:33/M    
12 10 876 Kassandra Cardenas Brownsville Veterans Memorial 19:07.2 9:34/M    
13 11 809 Astrid Galvan Brownsville Pace 19:24.2 9:42/M    
14 12 976 Serenity Garcia Edcouch Elsa 19:29.4 9:45/M    
15 (< 5) 931 Jireh Dena Donna 19:57.9 9:59/M    
16 13 877 Cassandra De La Pena Brownsville Veterans Memorial 20:09.5 10:05/M    
17 (> 5) 879 Camila Ibarra Brownsville Veterans Memorial 20:50.0 10:25/M    
18 14 814 Samantha Zuniga Brownsville Pace 21:08.0 10:34/M    
19 (> 5) 878 Desiree Garza Brownsville Veterans Memorial 21:57.8 10:59/M    
20 15 811 Deisy Molina Brownsville Pace 22:22.0 11:11/M    
21 (> 5) 884 Alexandria Paredes Brownsville Veterans Memorial 22:44.1 11:22/M    
22 (> 5) 883 Savina Moran Brownsville Veterans Memorial 24:03.6 12:02/M    

Overall Finish List - Boys

Varsity

Team

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 964 Kevin Hernandez Donna 16:27.2 5:18/M    
2 2 926 James Puckett Brownsville Veterans Memorial 17:14.6 5:34/M    
3 3 965 Marcos Mejia Donna 17:27.8 5:38/M    
4 4 928 Nicholas Sullins Brownsville Veterans Memorial 17:37.6 5:41/M    
5 5 1031 Matthew Garcia Edcouch Elsa 17:39.3 5:42/M    
6 6 1059 Isaiah Hernandez Mercedes 17:48.9 5:45/M    
7 7 1094 Eric Davis Weslaco East 17:57.3 5:47/M    
8 8 925 Reise Leon Brownsville Veterans Memorial 18:18.2 5:54/M    
9 9 1032 Jesus Herrera Edcouch Elsa 18:22.5 5:55/M    
10 10 872 Eduardo Montes Brownsville Porter 18:23.3 5:56/M    
11 11 929 Estaban Torres Brownsville Veterans Memorial 18:25.0 5:56/M    
12 12 873 Eddy Ramos Brownsville Porter 18:30.0 5:58/M    
13 13 1027 Elijah Cantu Edcouch Elsa 18:32.0 5:59/M    
14 14 966 Manuel Reyes Donna 18:36.0 6:00/M    
15 15 1096 Adrianno Gonzalez Weslaco East 18:37.2 6:00/M    
16 16 962 Damian Fuentes Donna 18:37.2 6:00/M    
17 17 1030 Adan Garcia Edcouch Elsa 18:48.3 6:04/M    
18 18 963 Josue Hernandez Donna 18:54.0 6:06/M    
19 19 1061 Christian Rivera Mercedes 18:55.2 6:06/M    
20 20 1057 Jorden Gamez Mercedes 18:57.3 6:07/M    
21 21 1095 Samuel De La Torre Weslaco East 19:17.8 6:13/M    
22 22 1029 Emilio Flores Edcouch Elsa 19:25.5 6:16/M    
23 23 1092 Brandon Anciso Weslaco East 19:26.5 6:16/M    
24 24 1098 Isaias Rivera Weslaco East 19:28.7 6:17/M    
25 (> 5) 1033 Juan Romero Jr Edcouch Elsa 19:31.2 6:18/M    
26 (> 5) 960 Javier Calvillo Donna 19:33.4 6:18/M    
27 25 1058 Jay Gonzalez Mercedes 19:38.9 6:20/M    
28 26 1056 Andrew Cortez Mercedes 19:42.2 6:21/M    
29 27 843 Marco Jimenez Brownsville Pace 19:43.5 6:22/M    
30 28 874 Carlos Vergara Brownsville Porter 20:10.9 6:30/M    
31 (> 5) 1062 Ryan Ruiz Mercedes 20:16.9 6:32/M    
32 29 923 Angelo Castellanos Brownsville Veterans Memorial 20:27.7 6:36/M    
33 (> 5) 967 Arturo Carlos Santos Donna 20:31.0 6:37/M    
34 (> 5) 1060 Jeremiah Reyes Mercedes 20:35.6 6:38/M    
35 (> 5) 1093 Luis Carrizales Weslaco East 20:47.4 6:42/M    
36 30 869 Derick Leal Brownsville Porter 20:56.0 6:45/M    
37 31 870 Ricardo Leal Brownsville Porter 20:58.0 6:46/M    
38 (< 5) 806 Patricio Ducoing Brownsville Lopez 21:04.2 6:48/M    
39 (> 5) 927 Noah Reyes Brownsville Veterans Memorial 21:08.2 6:49/M    
40 (> 5) 1097 Evan Mascorro Weslaco East 21:11.2 6:50/M    
41 32 842 Jose Gallegos Brownsville Pace 21:18.1 6:52/M    
42 (> 5) 1028 Naataanii Collins Edcouch Elsa 21:30.7 6:56/M    
43 33 841 Rey De la Cruz Brownsville Pace 21:38.7 6:59/M    
44 (< 5) 807 Julio Velasco Brownsville Lopez 21:46.2 7:01/M    
45 34 844 Gael Polanco Brownsville Pace 21:46.6 7:01/M    
46 (> 5) 867 Dulio Espinoza Brownsville Porter 22:19.1 7:12/M    
47 (> 5) 871 Rolando Martinez Brownsville Porter 23:10.5 7:28/M    
48 35 845 Jesus Ruiz Brownsville Pace 23:50.1 7:41/M    

Overall Finish List - Boys

Junior Varsity

Team

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1026 Josio Adalpe Edcouch Elsa 20:23.8 6:35/M    
2 2 1034 Abraham Sanchez Edcouch Elsa 20:33.0 6:38/M    
3 3 1052 Bryan Rodriguez Mercedes 20:33.1 6:38/M    
4 4 919 Francisco Gomez-Barrera Brownsville Veterans Memorial 20:45.1 6:42/M    
5 5 1055 Ryan Trevino Mercedes 20:47.2 6:42/M    
6 6 961 Jose Cruz Gonzales Donna 21:02.2 6:47/M    
7 7 1021 Dave Ocanas Edcouch Elsa 21:13.0 6:51/M    
8 8 1051 Rey Lopez Mercedes 21:19.5 6:53/M    
9 9 1035 Anthony Segura Edcouch Elsa 21:22.3 6:54/M    
10 10 1050 Ramsey Casteneda Mercedes 21:23.3 6:54/M    
11 11 1053 Derek Rodriguez Mercedes 21:28.9 6:55/M    
12 12 920 Hans Meyer Brownsville Veterans Memorial 21:30.1 6:56/M    
13 13 955 Luciano Esqueda-Go Donna 21:31.6 6:56/M    
14 14 957 Christopher Garcia Donna 21:53.2 7:04/M    
15 15 921 Sebastian Sanchez Brownsville Veterans Memorial 22:26.8 7:14/M    
16 (< 5) 866 Karim Velez Brownsville Porter 22:53.1 7:23/M    
17 16 840 Michael Sandate Brownsville Pace 23:00.7 7:25/M    
18 (> 5) 1049 Carlos Cantu Mercedes 23:30.7 7:35/M    
19 17 838 Gael Perez Brownsville Pace 23:38.7 7:37/M    
20 18 959 Dyson Rodriguez Donna 23:39.3 7:38/M    
21 (> 5) 1054 Jesus Sanchez Mercedes 23:41.0 7:38/M    
22 19 839 Sebastian Reyes Brownsville Pace 24:04.4 7:46/M    
23 (< 5) 805 Angel Puga Brownsville Lopez 24:24.7 7:52/M    
24 20 1022 Steven Ramirez Edcouch Elsa 24:34.0 7:55/M    
25 21 918 Ramiro Flores Brownsville Veterans Memorial 24:57.1 8:03/M    
26 22 954 Joaquin Corrales Donna 24:59.5 8:04/M    
27 (< 5) 863 Julian Gallegos Brownsville Porter 25:05.9 8:05/M    
28 (> 5) 953 Sergio Benavidez Donna 25:21.6 8:11/M    
29 23 836 Hugo Enriquez Brownsville Pace 25:32.3 8:14/M    
30 24 1087 Tristan Montes Weslaco East 25:35.8 8:15/M    
31 (< 5) 865 Jose Mateos Brownsville Porter 25:43.8 8:18/M    
32 25 917 Alexys Campos Brownsville Veterans Memorial 25:54.1 8:21/M    
33 26 1085 Jayden Garcia Weslaco East 26:23.9 8:31/M    
34 (> 5) 1016 Jair Coronado Edcouch Elsa 26:25.4 8:31/M    
35 27 837 Eduardo Muniz Brownsville Pace 26:39.8 8:36/M    
36 28 1089 Jonatan Munoz Weslaco East 26:52.6 8:40/M    
37 (> 5) 956 Bryan Garcia Donna 27:03.2 8:44/M    
38 (> 5) 1019 Hector Lopez Edcouch Elsa 27:20.8 8:49/M    
39 (> 5) 922 Diego Troncoso Brownsville Veterans Memorial 27:55.0 9:00/M    
40 (< 5) 864 Kleber Hernandez Brownsville Porter 28:32.2 9:12/M    
41 29 1090 Robert Nunez Weslaco East 30:09.9 9:44/M    
42 (> 5) 1020 Tristian Martinez Edcouch Elsa 30:24.4 9:48/M    
43 30 1091 Alan Ortiz Tafolla Weslaco East 30:34.4 9:52/M