Chick Fil A Super Sprint Triathlon

Age Group Results

July 30, 2022


Results By Endurance Splits, LLC


Super Sprint Triathlon Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Super Sprint Triathlon Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Relay Men:
Relay Women: Top Finishers
Bandit Men:
Bandit Women:

Super Sprint Triathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 11 Abby Castellano McAllen 83 33 1 6:26.5 2:35HM 0:43.6 1 35:57.5 20.0MPH 0:34.0 1 15:05.6 7:33/M 4:12/M 58:47.3
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 14 Stephanie Trevino Edinburg 55 28 2 4:49.7 1:56HM 1:00.7 2 37:34.7 19.2MPH 0:46.9 1 15:12.7 7:36/M 4:15/M 59:24.8
2 19 Emily Cook Edinburg 52 21 1 4:27.8 1:47HM 0:56.2 1 36:45.9 19.6MPH   3 18:01.7 9:01/M 4:18/M 1:00:11.7
3 58 Grecia Martinez Edinburg 48 29 3 5:59.9 2:24HM 1:10.3 4 46:36.4 15.4MPH 0:15.5 2 17:23.8 8:42/M 5:06/M 1:11:26.0
4 75 Melisa Medina Brownsville 141 28 7 9:43.5 3:53HM 0:01.1 3 44:58.0 16.0MPH 0:00.4 4 21:07.1 10:34/M 5:25/M 1:15:50.2
5 94 Bryana Cantu Mission 160 24 4 6:05.5 2:26HM 2:37.8 5 49:23.4 14.6MPH 1:09.9 6 22:07.4 11:04/M 5:49/M 1:21:24.3
6 109 Dayana Torres Mission 138 23 6 7:01.4 2:49HM 1:59.7 7 58:42.5 12.3MPH 0:30.3 5 21:07.7 10:34/M 6:23/M 1:29:21.9
7 111 Alexandra Mendoza McAllen 64 26 5 6:15.5 2:30HM 0:01.0 6 51:43.0 13.9MPH 0:00.3 7 31:58.6 15:59/M 6:26/M 1:29:58.7
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 35 Brittany Marikos Laguna Vista 10 33 2 6:08.6 2:27HM 1:00.7 3 42:10.9 17.1MPH 0:57.1 1 15:48.3 7:54/M 4:43/M 1:06:05.7
2 37 Sandra Zamora Los Fresnos 140 33 1 5:13.2 2:05HM 1:37.7 2 42:09.9 17.1MPH 0:35.3 2 16:46.8 8:23/M 4:45/M 1:06:23.1
3 73 Nancy Rice LOS FRESNOS 51 39 11 8:04.7 3:14HM 1:51.0 1 41:24.9 17.4MPH 0:59.3 8 22:53.4 11:27/M 5:22/M 1:15:13.6
4 82 Karina Tijerina San Antonio 152 34 8 7:31.6 3:01HM 2:15.5 6 48:19.2 14.9MPH 1:07.4 4 19:01.1 9:31/M 5:35/M 1:18:14.9
5 90 Marissa Perales MCALLEN 127 37 6 7:11.3 2:53HM 2:28.5 7 49:37.2 14.5MPH 3:11.7 3 18:23.6 9:12/M 5:47/M 1:20:52.5
6 95 Karina Fraga San Juan 155 36 10 7:58.8 3:12HM 2:30.7 4 47:27.1 15.2MPH 1:41.6 6 21:49.9 10:55/M 5:49/M 1:21:28.2
7 98 Erica Gonzalez Edinburg 92 37 12 8:06.4 3:15HM 0:01.0 5 47:56.9 15.0MPH 0:00.6 11 26:56.5 13:28/M 5:56/M 1:23:01.6
8 103 JOANNA GONZALEZ Mcallen 23 32 7 7:16.4 2:55HM 1:37.4 8 51:45.7 13.9MPH   9 24:51.0 12:26/M 6:05/M 1:25:10.4
9 112 Carole Jadoobirsingh McAllen 20 35 5 6:35.9 2:38HM 0:03.1 11 1:01:30.7 11.7MPH 1:16.6 5 21:11.3 10:36/M 6:28/M 1:30:37.8
10 114 Amanda Casas Edinburg 101 35 4 6:19.6 2:32HM 2:27.0 10 59:41.2 12.1MPH   7 22:44.4 11:22/M 6:30/M 1:31:06.4
11 115 Elsa Alvear San benito 1 31 9 7:41.8 3:05HM 0:01.0 9 53:42.3 13.4MPH 1:29.8 12 30:50.9 15:25/M 6:42/M 1:33:46.1
12 123 Sarai Mancias McAllen 94 32 3 6:11.9 2:29HM 2:51.3 12 1:11:08.2 10.1MPH   10 25:27.3 12:44/M 7:27/M 1:44:20.5
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 22 Velma Cook Edinburg 85 45 2 5:29.4 2:12HM 0:01.7 1 38:11.9 18.8MPH 0:42.9 3 17:36.7 8:48/M 4:26/M 1:02:02.8
2 30 Heidi Jones Harlingen 98 41 6 6:13.1 2:29HM 0:49.8 4 41:10.1 17.5MPH 0:44.5 1 15:43.5 7:52/M 4:37/M 1:04:41.2
3 32 Magdalena Salinas MCALLEN 66 47 5 5:54.0 2:22HM 0:32.7 5 41:21.5 17.4MPH 0:00.0 4 17:49.8 8:55/M 4:41/M 1:05:38.1
4 47 Berenice Puga Mcallen 11 43 1 5:11.6 2:05HM 0:54.6 9 44:05.3 16.3MPH 0:00.0 5 18:41.2 9:21/M 4:55/M 1:08:52.9
5 51 Cristina Cantu Laguna vista 57 49 7 6:38.3 2:39HM 0:57.3 7 42:57.8 16.8MPH   6 19:22.1 9:41/M 5:00/M 1:09:55.5
6 60 Anaia Funtanilla Harlingen 121 41 17 8:47.8 3:31HM 0:00.9 10 44:22.0 16.2MPH 1:00.2 2 17:21.3 8:41/M 5:07/M 1:11:32.5
7 64 Alexandra Nunez McAllen, TX 78504 27 40 14 8:27.1 3:23HM 1:10.3 3 40:28.2 17.8MPH 0:00.3 10 22:16.4 11:08/M 5:10/M 1:12:22.5
8 76 Jessica Rodríguez Weslaco 120 48 3 5:33.0 2:13HM 2:31.2 14 47:20.7 15.2MPH   9 20:32.5 10:16/M 5:26/M 1:15:57.4
9 78 Rosalba Puente Pharr 100 46 15 8:34.8 3:26HM 1:30.8 2 40:08.0 17.9MPH 0:00.2 17 26:19.7 13:10/M 5:28/M 1:16:33.7
10 79 Paulina Pena Mission 149 42 4 5:41.5 2:17HM 0:01.8 6 41:40.2 17.3MPH 1:28.4 18 27:51.4 13:56/M 5:29/M 1:16:43.5
11 80 Jackie Santamaria Brownsville 174 44 16 8:35.1 3:26HM 0:01.2 13 47:18.7 15.2MPH 1:09.0 7 19:54.2 9:57/M 5:30/M 1:16:58.4
12 83 Cora Ruz Los Fresnos 69 45 9 7:21.2 2:57HM 1:59.6 8 43:37.1 16.5MPH   14 25:55.4 12:58/M 5:38/M 1:18:53.4
13 86 Tiffany Trevino Edinburg 18 44 8 6:46.4 2:43HM 2:59.1 15 48:18.0 14.9MPH 1:29.6 8 20:07.5 10:04/M 5:41/M 1:19:40.8
14 89 Silvestra Herrada Corpus Christi 116 46 11 8:10.2 3:16HM 1:35.3 11 45:00.0 16.0MPH 1:52.7 12 24:06.9 12:03/M 5:46/M 1:20:45.3
15 91 Teresa Virgen Reynosa 63 43 13 8:13.2 3:17HM 2:18.8 12 46:27.9 15.5MPH 0:00.3 11 24:03.7 12:02/M 5:47/M 1:21:04.0
16 101 Amor Escalona Harlingen 96 48 18 8:49.3 3:32HM 0:00.9 17 50:35.1 14.2MPH 0:00.4 13 24:35.9 12:18/M 6:00/M 1:24:01.9
17 108 Connie Salazar San Benito 34 41 20 9:00.9 3:36HM 2:27.8 16 50:26.5 14.3MPH 1:22.9 15 26:02.2 13:01/M 6:23/M 1:29:20.5
18 116 Elizabeth Ramirez Brownsville 75 41 10 7:53.0 3:09HM       59:41.8 16 26:19.5 13:10/M 6:42/M 1:33:54.3
19 120 Gulissa Lopez Mcallen 154 43 19 8:51.6 3:33HM 2:42.4 18 55:04.6 13.1MPH 1:14.6 19 30:14.3 15:07/M 7:01/M 1:38:07.7
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 42 Leslie Jones South Padre Island 13 54 1 5:08.0 2:03HM 0:53.0 1 40:45.0 17.7MPH 0:55.0 4 20:05.0 10:03/M 4:50/M 1:07:46.0
2 43 Lorena Soto Weslaco 168 50 5 6:47.8 2:43HM 0:03.0 2 42:18.9 17.0MPH 0:53.5 3 18:14.6 9:07/M 4:53/M 1:08:18.0
3 52 Iris Garza Mcallen 137 52 8 7:39.0 3:04HM 1:07.0 3 42:25.0 17.0MPH 0:44.8 2 18:11.4 9:06/M 5:01/M 1:10:07.4
4 55 Jody Salazar HARLINGEN 71 55             11 1:10:58.2 35:29/M 5:04/M 1:10:58.2
5 56 Karen Watt Laguna Vista 5 59 2 5:19.6 2:08HM 0:29.6 4 43:10.9 16.7MPH 0:45.9 5 21:16.8 10:38/M 5:05/M 1:11:03.1
6 65 Norma Aguilera Edinburg 24 50 7 7:01.0 2:48HM 0:01.0 7 46:19.6 15.5MPH 1:30.7 1 17:35.2 8:48/M 5:11/M 1:12:27.6
7 67 Perla Hermosa Los Fresnos 26 56 3 6:46.7 2:43HM 0:01.1 5 43:55.2 16.4MPH 0:00.4 6 22:06.7 11:03/M 5:12/M 1:12:50.2
8 92 Veronica Martinez Brownsville 156 54 6 6:54.9 2:46HM 1:57.8 6 45:38.6 15.8MPH 1:30.3 7 25:16.4 12:38/M 5:48/M 1:21:18.2
9 119 Kathleen Whelen El Paso 165 59 4 6:47.6 2:43HM 2:13.4 9 1:01:42.8 11.7MPH 0:00.8 9 27:13.2 13:37/M 7:00/M 1:37:58.2
10 122 Joann Ysaguirre MCALLEN 128 58 10 10:30.3 4:12HM 0:01.0 10 1:03:58.3 11.3MPH 3:04.0 8 25:19.1 12:40/M 7:21/M 1:42:53.0
11 124 Sylvia Salinas McAllen 103 54 9 8:59.4 3:36HM 4:17.0 8 58:19.0 12.3MPH 0:00.8 10 33:14.7 16:37/M 7:29/M 1:44:51.1
 
Top

Female 60 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 72 Cheryl Lucero Laguna vista 67 64 1 6:30.2 2:36HM 1:04.0 1 41:47.2 17.2MPH 1:26.3 3 23:30.3 11:45/M 5:18/M 1:14:18.1
2 85 Arlene Stelzer S. Padre Island 70 66 2 7:07.2 2:51HM 1:21.3 2 46:57.5 15.3MPH 1:13.9 2 22:27.6 11:14/M 5:39/M 1:19:07.7
3 104 Maggie Saldana Mission 15 60 3 11:11.3 4:29HM 2:52.4 3 51:11.1 14.1MPH 0:00.7 1 21:01.3 10:31/M 6:10/M 1:26:17.0
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 1 Eric Elizondo Edinburg 42 40 1 4:31.1 1:48HM 0:33.6 1 31:29.9 22.9MPH 0:00.6 1 13:51.7 6:56/M 3:36/M 50:27.1
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 16 Mario Salas 172 18 3 4:36.5 1:51HM 0:30.2 1 39:34.0 18.2MPH   1 15:10.8 7:35/M 4:17/M 59:51.0
2 36 Gabriel Trevino Edinburg 56 18 1 4:14.2 1:42HM 0:42.0 2 43:09.5 16.7MPH   2 18:13.4 9:07/M 4:44/M 1:06:18.6
3 118 Isaac Burner Edinburg 112 16 2 4:24.9 1:46HM 0:01.2 3 1:10:27.7 10.2MPH 0:20.9 3 19:46.5 9:53/M 6:47/M 1:35:01.5
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 7 Mando Villarreal McAllen 50 29 3 4:58.8 2:00HM 0:45.7 1 36:15.4 19.9MPH 0:24.0 3 14:08.2 7:04/M 4:02/M 56:32.4
2 15 Juan Trevino Edinburg 53 23 2 4:29.6 1:48HM 1:08.8 3 40:06.5 18.0MPH 0:20.8 2 13:23.5 6:42/M 4:15/M 59:29.5
3 17 Jorge Roura Edinburg 31 27 1 4:07.7 1:39HM 0:02.0 2 38:38.0 18.6MPH 0:42.9 5 16:22.9 8:11/M 4:17/M 59:53.7
4 23 Daylon Hernandez Harlingen 123 20 7 5:50.6 2:20HM 1:22.3 4 42:22.1 17.0MPH 0:25.9 1 12:26.0 6:13/M 4:28/M 1:02:27.0
5 31 Benjamin Ditlevson El Paso 166 25 5 5:12.3 2:05HM 1:22.1 5 44:16.5 16.3MPH 0:00.3 4 14:36.0 7:18/M 4:41/M 1:05:27.4
6 71 Desi A. De Leon Harlingen 131 20 8 7:48.1 3:07HM 1:54.7 6 47:36.6 15.1MPH   6 16:32.6 8:16/M 5:17/M 1:13:51.9
7 77 Javier Trevino Edinburg 54 25 6 5:46.0 2:18HM 0:01.0 7 48:44.3 14.8MPH   7 21:53.5 10:57/M 5:27/M 1:16:24.5
8 121 Diego Gutierrez Palmhurst 163 26 4 5:08.1 2:03HM 3:11.3 8 1:02:25.5 11.5MPH 0:00.6 8 29:10.1 14:35/M 7:08/M 1:39:55.7
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 2 Nick Smith McAllen 29 32 1 4:21.1 1:44HM 0:44.5 1 31:32.1 22.8MPH 0:31.9 3 14:28.3 7:14/M 3:41/M 51:38.1
2 3 Jesus Zepeda Weslaco 68 34 2 4:41.6 1:53HM 0:55.2 2 34:08.6 21.1MPH 0:26.3 1 13:15.9 6:38/M 3:49/M 53:27.7
3 8 Oscar Escobedo McAllen 38 30 7 5:17.5 2:07HM 0:01.2 5 36:25.0 19.8MPH 0:30.4 5 14:53.8 7:27/M 4:05/M 57:08.1
4 9 Rafael Ramírez jr Mcallen 32 33 4 5:14.2 2:06HM 0:02.7 3 34:54.1 20.6MPH 1:01.4 8 16:03.0 8:02/M 4:05/M 57:15.7
5 18 Alberto Sevilla Mcallen 46 37 6 5:15.7 2:06HM 1:18.4 4 35:52.3 20.1MPH 0:00.1 15 17:29.3 8:45/M 4:17/M 59:56.0
6 26 Joe Ramirez Edinburg 114 37 3 5:06.3 2:03HM 0:01.0 11 43:46.4 16.4MPH   4 14:37.6 7:19/M 4:32/M 1:03:31.1
7 27 CHRISTIAN TREVINO EDINBURG 41 39 5 5:15.4 2:06HM 0:49.9 8 40:41.3 17.7MPH 0:31.3 12 16:51.0 8:26/M 4:35/M 1:04:09.1
8 29 Omar Elizondo Edinburg 73 38 8 5:48.4 2:19HM 1:04.5 7 39:41.8 18.1MPH 0:54.2 13 17:06.8 8:33/M 4:37/M 1:04:35.9
9 39 Kike Garza 78520 36 35 20 8:26.5 3:23HM 2:26.8 6 38:58.6 18.5MPH 1:29.1 6 15:27.7 7:44/M 4:46/M 1:06:48.8
10 44 Cesar Aguilar mission 49 35 14 6:28.3 2:35HM 3:39.3 9 42:29.6 16.9MPH   7 15:43.4 7:52/M 4:53/M 1:08:20.7
11 46 Jose Arredondo San Benito 161 30 9 6:00.3 2:24HM 0:02.4 13 45:19.1 15.9MPH   14 17:26.6 8:43/M 4:55/M 1:08:48.4
12 54 Richard Zamora Edinburg 106 36 12 6:23.4 2:33HM 2:53.8 12 43:56.4 16.4MPH 1:05.2 10 16:19.7 8:10/M 5:03/M 1:10:38.7
13 61 Thomas Sparks McAllen 134 32 15 6:28.9 2:36HM 2:51.2 10 42:56.5 16.8MPH 2:36.2 11 16:40.2 8:20/M 5:07/M 1:11:33.3
14 66 Felix Bustinza San Juan 126 37 11 6:11.5 2:29HM 2:09.7 14 45:56.7 15.7MPH 0:00.1 16 18:10.8 9:05/M 5:11/M 1:12:28.9
15 84 Christopher Zuniga B 117 30 16 6:33.8 2:38HM 1:42.1 18 54:34.4 13.2MPH   9 16:11.6 8:06/M 5:38/M 1:18:55.1
16 96 Robin Herrera Edinburg 45 35 19 7:47.1 3:07HM 0:54.0 19 58:21.9 12.3MPH 1:08.1 2 14:01.1 7:01/M 5:52/M 1:22:12.3
17 100 Michael Aldape Brownsville 8 34 13 6:24.7 2:34HM 1:46.7 15 47:56.8 15.0MPH 0:00.2 19 27:45.4 13:53/M 6:00/M 1:23:54.0
18 102 Jose Arambul Brownsville 30 39 17 6:34.1 2:38HM 0:01.4 17 51:46.4 13.9MPH 0:00.6 18 26:21.8 13:11/M 6:03/M 1:24:44.4
19 110 John Pena Edinburg 59 33 18 6:38.8 2:40HM 2:21.9 16 48:40.6 14.8MPH 0:01.1 20 32:01.5 16:01/M 6:25/M 1:29:44.0
20 125 Hugo Gutierrez McAllen 162 31 10 6:09.7 2:28HM 2:40.1 20 1:16:28.5 9.41MPH   17 22:43.7 11:22/M 7:39/M 1:47:05.4
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 4 Mario Rangel Edinburg 93 46 11 5:50.6 2:20HM 1:08.3 1 31:13.6 23.1MPH 0:58.0 4 14:24.3 7:12/M 3:50/M 53:35.1
2 5 David Taylor McAllen 72 44 4 5:08.8 2:04HM 0:41.3 2 31:45.3 22.7MPH 1:39.4 10 16:36.1 8:18/M 3:59/M 55:51.1
3 6 Nhan Nguyen Harlingen 132 41 1 4:48.9 1:56HM 1:12.4 4 35:42.8 20.2MPH 1:34.0 1 12:48.0 6:24/M 4:00/M 56:06.2
4 10 Raul Salazar Jr San Benito 33 42 2 4:52.4 1:57HM 1:04.5 3 35:35.9 20.2MPH 1:07.6 7 15:42.2 7:51/M 4:10/M 58:22.8
5 13 Alejandro Sandoval Mcallen 109 46 6 5:42.6 2:17HM 1:03.7 7 37:33.1 19.2MPH 0:40.9 3 14:22.8 7:11/M 4:15/M 59:23.3
6 20 Brian Hemphill 173 42 5 5:27.8 2:11HM 1:19.0 6 37:20.8 19.3MPH 1:17.0 6 15:40.4 7:50/M 4:22/M 1:01:05.1
7 21 David Diaz Weslaco 150 42 16 6:26.2 2:35HM 1:11.2 9 38:39.1 18.6MPH   5 14:51.2 7:26/M 4:22/M 1:01:07.6
8 24 Guillermo Del olmo Mission 129 49 14 6:15.9 2:30HM 1:34.9 12 39:23.0 18.3MPH 0:00.0 9 16:11.1 8:06/M 4:32/M 1:03:25.1
9 25 Luiz Barrenechea McAllen 61 41 7 5:42.8 2:17HM 2:00.5 13 41:32.6 17.3MPH 1:12.8 2 12:57.1 6:29/M 4:32/M 1:03:25.9
10 28 Cllemente Menguito Harlingen 91 48 10 5:48.8 2:20HM 0:02.7 14 41:35.4 17.3MPH 0:58.3 8 15:58.5 7:59/M 4:36/M 1:04:24.0
11 38 Sergio Espinoza Pharr 25 42 23 7:53.0 3:09HM 2:11.4 10 39:00.9 18.5MPH 0:00.1 11 17:36.6 8:48/M 4:46/M 1:06:42.2
12 40 J.C. Ramirez Harlingen 12 41 25 8:10.3 3:16HM 0:01.5 8 38:06.3 18.9MPH 0:00.3 17 20:32.6 10:16/M 4:47/M 1:06:51.1
13 41 Miguel Santos McAllen 81 49 12 6:00.0 2:24HM 2:46.4 5 37:03.8 19.4MPH   19 21:10.7 10:35/M 4:47/M 1:07:00.9
14 49 Alfredo Conde 169 42 8 5:44.0 2:18HM 0:01.1 17 42:09.9 17.1MPH 0:31.5 18 21:08.1 10:34/M 4:58/M 1:09:34.7
15 50 Joel Yapyap Mission 4 48 17 6:30.9 2:36HM 2:07.2 11 39:15.7 18.3MPH 0:00.8 20 21:46.7 10:53/M 4:59/M 1:09:41.4
16 53 Bryce Blackman Edinburg 108 42 9 5:44.4 2:18HM 1:02.0 19 43:25.9 16.6MPH 0:00.6 16 20:19.4 10:10/M 5:02/M 1:10:32.5
17 59 Joseph Cunanan Harlingen 118 44 21 6:55.3 2:46HM 1:42.8 15 41:52.0 17.2MPH 0:54.4 13 20:05.9 10:03/M 5:06/M 1:11:30.7
18 62 Eric Piater Weslaco 19 45 3 5:05.5 2:02HM 2:55.0 20 43:32.1 16.5MPH   14 20:08.0 10:04/M 5:07/M 1:11:40.3
19 63 Jerry Alviso Edinburg TX 65 40 19 6:34.3 2:38HM 2:26.0 18 43:15.1 16.6MPH 1:21.8 12 18:12.8 9:06/M 5:08/M 1:11:50.3
20 74 Oswaldo Quiroga Harlingen 145 42 20 6:43.8 2:42HM 1:26.0 16 41:55.6 17.2MPH 0:42.3 23 24:27.4 12:14/M 5:23/M 1:15:15.3
21 81 Jody Tittle Mission 7 49 15 6:21.6 2:33HM 2:52.8 21 46:54.4 15.3MPH 1:40.3 15 20:12.8 10:06/M 5:34/M 1:18:02.0
22 97 Adrian Trevino Edinburg 17 48 18 6:33.1 2:37HM 0:01.0 25 50:08.9 14.4MPH 2:13.0 22 23:43.9 11:52/M 5:54/M 1:22:40.1
23 99 Jerome Escalona Harlingen 97 49 27 8:38.8 3:28HM 2:20.8 23 48:17.1 14.9MPH 0:00.5 24 24:34.3 12:17/M 5:59/M 1:23:51.6
24 105 Mauro Dante Sevilla Medina Hidalgo 157 42 22 7:49.5 3:08HM 2:17.8 26 51:59.0 13.9MPH 1:29.6 21 23:08.4 11:34/M 6:12/M 1:26:44.5
25 106 Isaac Cantu Edinburg 2 48 24 8:05.1 3:14HM 2:51.9 22 47:46.6 15.1MPH 2:20.2 25 25:55.8 12:58/M 6:13/M 1:26:59.8
26 113 Carlos Herrada Corpus Christi 115 46 13 6:09.7 2:28HM 1:40.4 24 49:34.4 14.5MPH 0:00.4 26 33:26.9 16:43/M 6:29/M 1:30:51.9
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 34 Abel Moya Harlingen 9 59 3 6:29.4 2:36HM 0:57.5 1 39:59.5 18.0MPH 1:20.2 1 17:00.0 8:30/M 4:42/M 1:05:46.7
2 45 Hugo Gutierrez Palmhurst 164 52 2 6:15.3 2:30HM 1:33.8 4 41:50.4 17.2MPH 1:05.0 2 17:51.2 8:56/M 4:54/M 1:08:35.9
3 57 Alvaro Maldonado San Benito 95 59 5 6:47.9 2:43HM 2:13.5 2 40:31.3 17.8MPH 0:34.9 3 20:59.9 10:30/M 5:05/M 1:11:07.8
4 69 phillip rimes Mission 47 59 1 5:43.1 2:17HM 2:21.1 3 41:27.3 17.4MPH 1:26.8 4 22:10.1 11:05/M 5:13/M 1:13:08.5
5 87 Juan Gomez Pharr 43 51 6 8:34.9 3:26HM 2:25.2 5 43:08.4 16.7MPH 1:41.3 6 24:06.5 12:03/M 5:43/M 1:19:56.5
6 93 William Ryan Alamo 28 54 4 6:39.0 2:40HM 3:11.5 6 47:36.0 15.1MPH 0:00.3 5 23:54.3 11:57/M 5:49/M 1:21:21.3
 
Top

Male 60 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 12 Richard Carreon 167 60 1 5:14.0 2:06HM 0:45.2 1 35:01.7 20.6MPH   3 18:14.1 9:07/M 4:14/M 59:15.0
2 33 Salvatore DiGrazia Pharr 16 60 4 6:44.4 2:42HM 1:09.6 2 36:07.5 19.9MPH 0:47.4 6 20:50.5 10:25/M 4:41/M 1:05:39.5
3 48 Daniel Cantu Brownsville 105 61 2 5:36.0 2:14HM 0:04.1 6 45:13.0 15.9MPH 0:55.6 2 17:38.9 8:49/M 4:58/M 1:09:27.8
4 68 Mauro Dante Sevilla Mcallen 143 61 5 7:20.3 2:56HM 4:24.6 3 44:07.6 16.3MPH 0:00.3 1 17:03.9 8:32/M 5:13/M 1:12:56.9
5 70 Joe Silver Foxx Garza Edinburg 3 65 3 6:16.3 2:31HM 1:07.7 5 44:37.4 16.1MPH 0:58.3 4 20:38.6 10:19/M 5:16/M 1:13:38.6
6 107 Gabe Lozano III edinburg 151 66 7 8:12.4 3:17HM 8:29.7 4 44:18.5 16.2MPH 6:10.5 5 20:46.6 10:23/M 6:17/M 1:27:58.0
7 117 Rodolfo Muniz McAllen 86 66 6 7:50.7 3:08HM 1:56.9 7 53:09.4 13.5MPH 0:00.9 7 31:46.5 15:53/M 6:46/M 1:34:44.6
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 88 Francisco Garcia McAllen 171 71 1 7:23.2 2:57HM 1:38.6 1 45:00.8 16.0MPH 0:01.2 1 25:57.0 12:59/M 5:43/M 1:20:00.9
 

Relay

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Pace Time
1 1 Rene Rainer 184 1 1 4:30.5 1:48HM 0:01.2 1 40:16.5 17.9MPH   2 17:35.1 8:48/M 4:27/M 1:02:23.3
2 2 Celeste Carlos/Gloria 181 1 2 5:57.9 2:23HM 0:02.6 2 43:20.2 16.6MPH 0:10.6 1 14:35.2 7:18/M 4:35/M 1:04:06.7