City of Edinburg 2nd Annual Triathlon

Age Group Results

August 14, 2022


Results By Endurance Splits, LLC


Competitive Division Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Competitive Division Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Novice Division Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Novice Division Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Kids Division Men: 1-99
Kids Division Women: 1-99
Bandit Men:
Bandit Women: 1-99

Competitive Division

Top

Female 19 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Victoria Cook Edinburg 11 13 1 5:11.4 1:17.2 1 32:00.5 0:14.0 1 21:33.0 1:00:16.2
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Stephanie Trevino Edinburg 60 29 2 4:20.6 0:45.5 1 27:17.9 0:50.8 1 15:57.1 49:12.1
2 20 Emily Cook Edinburg 10 21 1 4:20.2 1:06.0 2 29:24.0 0:44.8 3 19:54.8 55:30.0
3 27 Grecia Martinez Edinburg 33 29 4 5:04.7 1:02.9 4 34:17.2 0:31.4 2 18:56.5 59:52.8
4 33 Renata Curts McAllen 14 28 3 4:57.8 0:59.4 3 33:50.7 1:00.0 4 22:04.3 1:02:52.3
5 47 Bryana Cantu Mission 7 24 5 5:43.2 2:57.5 5 36:18.8 1:14.0 5 26:36.6 1:12:50.3
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Abby Castellano McAllen 9 33 1 5:28.6 0:44.3 1 27:18.2 1:00.7 1 15:54.9 50:26.8
2 30 Addie Scoggin Brownsville 46 30 3 6:03.4 0:59.3 3 33:17.9 0:37.3 2 19:30.2 1:00:28.3
3 37 Stephany Bauer La Feria 3 36 2 5:40.7 1:32.1 2 32:44.0 1:58.1 4 23:22.8 1:05:17.8
4 43 Nikki Trevino Edinburg 52 37 5 6:25.9 2:09.0 4 35:22.3 1:23.5 5 25:53.4 1:11:14.4
5 49 Amanda Casas 170 35 4 6:22.0 1:42.0 5 41:06.0 0:39.0 3 23:09.0 1:12:58.0
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Marian Echavarria South padre 17 47 3 5:29.0 0:49.1 1 28:32.9 0:38.2 1 17:14.7 52:44.1
2 23 Velma Cook Edinburg 12 45 2 5:22.7 1:00.7 2 30:04.4 0:45.5 4 19:42.8 56:56.3
3 31 Berenice Puga Mission 41 43 1 5:13.1 1:06.1 4 34:28.0 0:21.9 2 19:36.3 1:00:45.5
4 35 Marisa Marroquin Edinburg 31 47 4 6:08.4 1:08.7 3 32:11.7 1:00.8 6 24:03.3 1:04:33.0
5 42 Gloria Martinez Brownsville 108 45 7 11:29.4 1:29.1 6 35:56.3 1:00.6 3 19:41.3 1:09:36.9
6 48 Teresa Virgen Reynosa 63 43 6 8:03.2 1:41.7 5 35:17.8 0:47.9 7 27:04.5 1:12:55.3
7 51 Tiffany Trevino Edinburg 55 44 5 7:59.2 3:32.1 7 37:32.2 1:30.0 5 23:45.3 1:14:19.0
 
Top

Female 50 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 34 Iris Garza McAllen 23 52 1 7:41.4 1:20.7 1 32:02.0 1:00.2 1 20:52.7 1:02:57.2
2 44 Shelly Medellin Aguirre Corpus Christi 35 50 2 8:40.2 1:37.1 2 35:55.3 0:37.3 2 24:25.6 1:11:15.7
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Gabriel Trevino Edinburg 58 18 2 4:02.9 0:47.2     30:28.4 4 21:19.9 56:38.6
2 26 Diego Luna Edinburg 30 17 5 8:20.8       30:29.0 2 20:57.7 59:47.6
3 29 Isaac Burner Edinburg 159 16 3 4:07.5       35:47.4 1 20:29.5 1:00:24.6
4 32 Damian Hernandez Alamo 25 18 1 4:00.4 1:55.3     35:04.2 3 21:01.5 1:02:01.6
5 52 TJ Trevino Edinburg 54 19 4 6:08.1 4:25.5 1 36:37.8 2:22.8 5 24:53.6 1:14:28.0
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Rene Luna Edinburg EDINBURG 29 20 6 5:07.5 1:39.4     25:45.2 1 14:05.2 46:37.5
2 7 JUAN TREVINO Edinburg 59 23 3 4:15.6 1:10.4     29:27.7 2 15:19.6 50:13.5
3 9 Jorge Roura Mission 44 27 1 3:40.9 1:05.7     30:17.9 6 16:42.8 51:47.4
4 10 Brayden Dillard Edinburg 15 29 4 4:24.7 1:13.2 1 29:36.4 0:56.0 4 16:17.6 52:28.2
5 15 Michael Donahue McAllen 16 26 2 4:13.2 2:05.0     29:41.7 7 17:59.5 53:59.5
6 21 Mando Villarreal McAllen 62 29 5 5:02.7 34:13.3     0:42.6 5 16:30.3 56:29.0
7 40 Javier Trevino Jr. Edinburg 61 26 7 5:32.7 37:09.5     0:41.0 8 23:41.0 1:07:04.4
8 55 Oziel Ortiz edinburg 151 26 8 11:07.1 3:03.8 2 1:02:31.0 0:22.9 3 16:09.2 1:33:14.3
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Joe Ramirez Edinburg 42 37 1 5:11.7 2:30.7     30:54.1 1 14:12.4 52:49.1
2 16 Roberto Olivarez Edinburg 38 33 3 5:17.9 1:39.3     30:46.8 3 16:46.0 54:30.2
3 17 Christian Trevino Edinburg 53 39 6 5:34.9 0:54.6 1 29:51.4 0:32.6 4 17:45.9 54:39.5
4 19 Erik Rodriguez McAllen 43 30 9 9:09.5 1:59.7       9 44:05.6 55:14.8
5 24 Rolando Lozoya - Moreno Los Fresnos 149 32 8 8:32.2 30:47.0       6 18:07.1 57:26.3
6 25 Edison Coronado Weslaco 13 38 5 5:19.6 1:11.5 2 30:42.4 1:22.1 7 19:18.2 57:54.1
7 39 Carlos Palomo Edinburg 150 33 2 5:17.8       44:56.3 2 15:45.2 1:05:59.3
8 41 JOHN Pena EDINBURG 148 33 4 5:18.2 1:36.1     34:43.4 8 27:49.8 1:09:27.5
9 50 Juby Garcia Palmview 20 38 7 5:50.3 1:29.9 3 47:22.2 0:31.9 5 18:05.7 1:13:20.2
10 56 Jacob Trevino Alton 56 32 10 12:37.3       5:56.4 10 1:25:00.3 1:43:34.2
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Camilo Garcia Mission 22 46 1 3:37.2 26:25.2     0:34.5 5 15:52.9 46:30.0
2 3 David Taylor McAllen 48 44 4 5:03.8 0:53.5 2 25:37.9 1:13.7 2 15:04.9 47:54.1
3 4 Francisco Perez McAllen 40 44 3 4:29.3 0:59.8     27:28.5 3 15:08.6 48:06.4
4 6 Mario Rangel Edinburg 147 46 9 6:13.8 1:07.8 1 25:19.1 1:03.8 4 15:51.3 49:36.0
5 13 Javier Trujillo Edinburg 161 47 5 5:05.8 34:22.7     3:08.1 1 11:13.8 53:50.6
6 14 Jaime Farias McAllen 19 41 2 4:22.3 31:20.9     1:11.0 6 17:02.0 53:56.5
7 18 RON GARZA Edinburg 24 48 6 5:36.8 0:28.0 3 29:17.4 0:43.7 7 19:06.3 55:12.4
8 38 Rolando Miguel Pharr 37 41 8 5:57.7 36:25.6     0:58.6 8 22:17.1 1:05:39.1
9 45 Jody Tittle Mission 51 49 10 6:43.8 3:08.3 4 36:44.4 1:42.7 9 23:32.4 1:11:51.7
10 53 Isaac Cantu Edinburg 4 48 11 7:09.8 38:46.9     2:12.5 10 28:32.8 1:16:42.2
11 54 Cory Mayes Edinburg 34 47 7 5:44.1 2:32.6 5 37:39.0 2:12.8 11 32:15.0 1:20:23.7
 
Top

Male 50 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 CARLOS SANCHEZ Mcallen 118 52 3 11:18.2       35:57.8 1 17:49.2 1:05:05.2
2 46 Francisco Garcia Mission 21 72 1 7:07.3 1:48.0     36:30.8 2 26:38.7 1:12:05.0
 

Novice Division

Top

Female 19 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Regina Cruz McAllen 87 15 2 3:00.6 1:21.9     16:53.8 1 10:13.4 31:29.8
2 11 Jade Trevino Edinburg 57 16 1 2:43.1 0:51.7     20:18.6 3 11:46.4 35:40.1
3 49 Elisha Trujillo Edinburg 162 13 3 3:44.9 0:18.0 1 35:24.8 1:42.8 2 10:52.1 52:02.8
4 55 Kayla Burner Edinburg 157 19 4 4:19.3 45:21.0     1:29.7 4 18:11.5 1:09:21.7
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 34 Abigail Trevino La Joya 123 26 1 4:19.6 25:06.7     0:55.1 1 13:50.9 44:12.4
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Teresa Alonzo San Juan 78 39 5 5:13.2 20:56.9     0:47.3 2 10:37.4 37:34.9
2 15 Bianca Cruz Edinburg 86 37 1 3:14.3       24:19.1 1 10:07.3 37:40.8
3 26 Erika Perez Edinburg 112 35 4 4:50.9       24:13.4 3 12:11.8 41:16.2
4 30 Kristina Garza McAllen 96 36 3 3:59.5       26:11.1 4 12:17.7 42:28.4
5 54 Aisa Rocha Mission 114 35 6 6:57.0 5:42.9     34:07.6 6 21:19.3 1:08:06.9
6 56 Natalie Martinez Mercedes 107 32 2 3:55.8 50:38.6     1:19.7 5 19:52.4 1:15:46.6
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Norma Lozano MCALLEN 28 44 5 7:07.9 2:58.4     20:23.4 1 9:52.5 40:22.5
2 29 Cindy Villarreal Sullivan city 125 40 4 4:46.7 3:56.5 1 21:53.8 1:29.5 2 10:01.9 42:08.7
3 41 Stephanie Granado McAllen 101 40 1 3:34.4       32:26.1 3 11:29.1 47:29.7
4 42 Paula Salinas Mission 116 49 3 4:19.0 4:47.4 2 23:10.6 1:26.2 4 14:06.8 47:50.1
5 57 April Burner Edinburg 158 46 2 4:15.3 4:09.9 3 49:52.6 2:12.7 5 16:29.4 1:17:00.0
 
Top

Female 50 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Mara Le mission 106 50 3 4:43.0       23:55.6 2 12:43.9 41:22.6
2 33 Cindy Torres McAllen 122 50 5 6:46.0 24:57.9     1:17.7 1 11:09.7 44:11.5
3 37 Yvette Trevino La Joya 124 54 2 4:09.8 26:22.7     0:59.0 3 13:35.9 45:07.4
4 39 diana garza Edinburg 92 50 1 4:05.8 27:28.0     0:23.9 5 14:26.8 46:24.7
5 50 RINA CASAS EDINBURG 81 58 4 5:03.0 4:45.2 1 24:29.4 1:35.2 6 17:42.5 53:35.4
6 51 Corita Hernandez Edinburg 102 50 6 15:33.6 22:10.8     2:22.2 4 14:02.5 54:09.4
 
Top

Male No Age Provided

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Micah Crump Mission 85 0 1 2:18.6 0:55.1     15:27.7 1 10:20.0 29:01.6
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Jesus Estrada San juan 90 16 2 3:52.7 1:28.9 1 19:00.0 0:37.2 1 8:30.7 33:29.7
2 43 Simon Meyer Mission 154 13 1 2:19.8 1:34.8 2 22:46.9 0:16.1 4 21:14.6 48:12.3
3 47 Gabriel Trujillo Edinburg 163 14 3 6:08.0 4:00.1 3 28:52.9 1:40.3 3 10:53.7 51:35.2
4 48 Anthony Trujillo Edinburg 164 15 4 6:18.8 4:01.5     30:35.1 2 10:53.2 51:48.7
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Javier Jr. Garza Edinburg 100 28 7 4:25.3 18:01.5     0:44.2 1 8:04.5 31:15.7
2 4 Omar Sauz Edinburg 119 27 3 3:16.8 1:33.3 1 16:20.9 1:33.4 2 8:43.7 31:28.3
3 16 Julian Solis Edinburg 120 22 2 2:33.3       24:00.2 5 11:11.4 37:45.0
4 18 Timothy Anes Mcallen 79 26 6 3:57.9 2:28.0       8 32:01.0 38:26.9
5 25 Manuel Monsebais Rio Hondo 110 25 4 3:23.7 23:37.3     1:13.1 7 12:40.5 40:54.9
6 28 ISAI BEAS PHARR 130 26 5 3:33.7 27:15.8     0:35.1 4 10:43.2 42:08.0
7 36 Stephen Carrera Mission 80 27 1 2:32.2 1:32.1 2 29:53.0 0:31.6 3 10:33.5 45:02.6
8 40 Eric Garza Edinburg 99 26 8 34:58.3         6 11:38.6 46:36.9
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Mauro Montalvo San Juan 111 32 1 2:48.9 1:46.0 1 15:11.5 0:50.7 3 9:56.4 30:33.7
2 8 Jerry Salinas Mission 117 30 7 4:20.5       21:14.8 2 8:07.2 33:42.6
3 12 Miguel Garza Pharr 98 36 5 3:32.4 2:09.5 2 18:27.9 0:36.4 5 10:56.5 35:42.8
4 17 David Enciso Pharr 88 31 6 3:45.1 22:25.4     0:50.8 6 11:02.1 38:03.4
5 19 Gumaro Gonzalez Edinburg 146 30 11 27:33.4         7 11:10.8 38:44.2
6 20 BRYAN MEDINA SAN JUAN 135 32 4 3:14.2       23:58.0 8 11:40.4 38:52.7
7 21 PETER HERMIDA EDINBURG 128 33 9 4:47.1       24:41.8 4 10:34.3 40:03.4
8 24 Patrick Kennedy Weslaco 152 35 2 3:03.2 2:15.7 4 25:28.1 1:59.0 1 7:48.0 40:34.2
9 31 MARTIN HERNANDEZ EDINBURG 133 33 8 4:33.8 25:20.0     1:14.4 9 11:58.9 43:07.2
10 45 Joe Garcia Mission 91 35 3 3:03.7 2:43.9 5 28:09.1 1:11.6 10 13:41.0 48:49.5
11 53 Isaac Rocha Mcallen 115 32 10 9:26.9 3:42.7 3 19:30.0 3:32.1 11 18:52.3 55:04.2
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 esteban cobos mission 84 49 4 4:50.1 1:53.8       6 26:19.8 33:03.8
2 13 Jose Esquivel Mission 89 41 3 4:28.3 19:53.0     1:12.2 1 11:56.9 37:30.5
3 32 Chad Kahanek Mission 104 48 1 2:58.3 28:39.5     0:21.2 2 12:07.1 44:06.3
4 38 JUAN MARTINEZ SAN JUAN 134 41 2 3:17.0 2:00.5     23:07.5 4 17:33.8 45:59.1
5 46 Tony Casso McAllen 83 46 5 7:19.5 26:56.1     0:43.3 3 16:17.4 51:16.3
6 58 Norbert Ramos Edinburg 165 43 6 9:08.9 1:02.0 1 41:24.1 0:56.8 5 24:41.8 1:17:13.7
 
Top

Male 50 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Joe Silver Foxx Garza Weslaco 97 65 2 3:30.3 1:19.0 1 16:43.6 1:15.9 2 11:31.9 34:20.9
2 10 phillip rimes Mission 113 59 1 3:05.4 0:59.6 2 17:16.9 1:56.5 4 11:57.5 35:16.0
3 22 JAVIER GARZA EDINBURG 141 58 3 4:13.9       21:11.9 5 14:37.8 40:03.7
4 35 FRANK RUIZ EDINBURG 142 53 4 4:17.9 27:25.7     1:33.0 1 10:57.9 44:14.7
5 44 MAURICE ALLEYNE MCALLEN 143 54 6 5:02.0 30:52.0     0:56.8 3 11:39.1 48:30.0
6 52 ROBERT CASAS EDINBURG 82 55 5 4:49.9 4:21.7 3 24:45.4 1:39.3 6 18:56.1 54:32.7
 

Kids Division

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Amelia Humphreys McAllen 71 12 2 3:19.2 1:00.4     20:23.8 1 8:43.9 33:27.5
2 4 Allyson Elizondo McAllen 67 12 1 2:38.0 1:22.2     19:52.8 2 13:37.8 37:30.9
3 7 Alessandra Garza McAllen 70 9 3 3:35.8 36:38.6     1:47.5 3 14:41.2 56:43.2
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Guillermo Tijerina Edinburg 75 11 3 3:13.4 1:24.1 2 18:22.2 0:43.4 1 9:22.5 33:05.7
2 3 GianLuca De La Rosa Pharr 66 11 4 3:38.8 0:57.6 1 17:21.8 0:32.8 2 11:04.5 33:35.7
3 5 Parker Crump Mission 65 10 1 2:30.5 1:06.0     24:46.6 3 15:25.0 43:48.2
4 6 Guyus Tijerina Edinburg 77 8 5 4:43.8       27:53.2 4 18:36.6 51:13.7
 

Bandit

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
DQ DQ Unknown Unknown Edinburg 8 35 1 6:22.3 1:41.5 DQ --- --- DQ --- ---