SPI Aquathlon

Age Group Results

August 27, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.


Individual Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Individual Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Female Relay Men:
Female Relay Women: 1-99
Bandit Men: 0- 0
Bandit Women:
Male Relay Men: 1-99
Male Relay Women:
Mixed Relay Men:
Mixed Relay Women: 1-99

Individual

Top

Female 19 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 33 Ariana Mancillas Brownsville 76 17 1 9:48.2 1:58HM 2 0:54.8 3 31:25.8 10:08/M 42:08.9
2 42 Elle Wall South Padre Island 12 12 2 10:21.8 2:04HM 3 1:05.7 2 31:17.8 10:05/M 42:45.4
3 55 Angelia Pablo Brownsville 83 17 3 13:03.9 2:37HM 1 0:43.5 1 30:50.5 9:57/M 44:38.1
4 97 Dalila Torres Brownsville 119 19 4 14:05.7 2:49HM 4 1:45.0 4 42:38.6 13:45/M 58:29.4
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 22 Stephanie Trevino Edinburg 80 29 2 12:31.6 2:30HM 2 0:57.5 1 26:10.6 8:26/M 39:39.8
2 36 Mary Balderas Weslaco 26 24 5 13:10.0 2:38HM 1 0:26.1 2 28:42.7 9:15/M 42:18.8
3 48 Emily Cook Edinburg 121 21 4 12:52.1 2:34HM 3 1:16.0 3 29:59.9 9:40/M 44:08.1
4 50 Laura Farris Brownsville 49 28 1 10:58.9 2:12HM 4 1:16.5 4 31:54.9 10:17/M 44:10.3
5 108 Michaela Jones Austin 51 24 3 12:32.4 2:30HM 5 3:27.7 5 45:16.4 14:36/M 1:01:16.5
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 16 Kimberly A'Hearn Port Isabel 45 38 3 12:17.1 2:27HM 6 1:17.3 1 24:56.7 8:03/M 38:31.2
2 30 Jennifer Liou Brownsville 36 39 2 12:15.4 2:27HM 4 1:12.1 3 28:25.4 9:10/M 41:53.0
3 34 Abby Castellano McAllen 106 33 8 14:58.6 3:00HM 1 0:35.0 2 26:39.7 8:36/M 42:13.3
4 51 Grecia Martinez Edinburg 77 30 6 14:17.2 2:51HM 2 0:54.8 6 28:59.9 9:21/M 44:12.0
5 58 Addie Scoggin Brownsville 56 30 9 15:43.1 3:09HM 3 0:56.6 4 28:28.5 9:11/M 45:08.3
6 65 Paloma Infante Brownsville 19 32 4 12:34.0 2:31HM 10 2:14.0 8 32:12.4 10:23/M 47:00.4
7 68 Jennifer Cadenas Harlingen 54 35 12 17:13.2 3:27HM 8 1:42.1 5 28:43.4 9:16/M 47:38.8
8 71 Marisa Perales McAllen 55 37 10 15:48.2 3:10HM 9 1:46.8 7 31:36.2 10:12/M 49:11.4
9 73 Rosario Ramirez Pharr 32 33 1 11:00.1 2:12HM 5 1:13.1 10 37:20.2 12:03/M 49:33.5
10 81 Carolina Saenz Edcouch 43 32 5 13:45.9 2:45HM 7 1:31.4 9 36:30.7 11:46/M 51:48.0
11 103 Samantha Reyes Brownsville 107 36 13 17:55.4 3:35HM 13 2:35.4 11 39:44.0 12:49/M 1:00:14.9
12 113 Kat Lillie Harlingen 2 37 11 16:00.3 3:12HM 12 2:20.5 12 47:54.3 15:27/M 1:06:15.2
13 115 Maribel Saenz Elsa 44 34 7 14:47.7 2:57HM 11 2:14.5 13 50:58.3 16:26/M 1:08:00.6
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 27 Lucia Fernandez 102 40 2 12:40.0 2:32HM 1 0:44.1 2 28:14.8 9:06/M 41:39.0
2 37 marian Echavarria MISSION 74 47 4 14:09.6 2:50HM 2 0:49.4 1 27:20.9 8:49/M 42:19.9
3 56 Heidi Jones McAllen 35 40 5 14:58.8 3:00HM 4 1:22.6 3 28:18.7 9:08/M 44:40.2
4 70 Cristina Cantu Laguna vista 109 49 6 16:03.9 3:13HM 3 1:12.3 6 31:41.0 10:13/M 48:57.2
5 72 Edith Ellorimo Harlingen 41 47 9 17:55.8 3:35HM 5 1:24.0 4 30:05.1 9:42/M 49:25.0
6 82 Lorena Gutierrez Los Fresnos 128 43 7 17:21.6 3:28HM 8 2:05.5 7 32:49.5 10:35/M 52:16.7
7 90 Daniela Trevino Brownsville 33 40 3 14:04.3 2:49HM 9 2:17.5 8 38:48.1 12:31/M 55:10.0
8 91 Lucyana Lopez Harlingen 20 43 1 12:33.3 2:31HM 7 1:45.9 9 41:47.4 13:29/M 56:06.7
9 105 Mary Saenz Ediburg 86 43 11 26:36.6 5:19HM 11 3:02.4 5 30:49.3 9:56/M 1:00:28.4
10 111 Luci Simpson Weslaco 18 47 8 17:33.9 3:31HM 10 2:47.6 10 42:33.7 13:44/M 1:02:55.3
11 117 Veronica Guzman Mcallen 52 49 10 21:49.7 4:22HM 6 1:30.8 11 59:48.4 19:17/M 1:23:08.9
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 60 Leslie Jones South Padre Island 70 54 1 12:32.5 2:30HM 5 1:14.5 5 32:33.4 10:30/M 46:20.6
2 62 Anna Lillia Lopez Brownsville 23 51 5 17:30.5 3:30HM 2 0:52.7 1 28:21.0 9:09/M 46:44.3
3 66 Noemi Gonzalez Edinburg 91 50 4 17:27.0 3:29HM 6 1:20.5 2 28:42.8 9:15/M 47:30.3
4 77 Liliana Flores Brownsville 29 57 7 18:12.7 3:38HM 1 0:25.1 4 31:33.3 10:11/M 50:11.3
5 79 Catherine Domian McAllen 110 52 2 16:55.9 3:23HM 9 2:25.1 3 31:29.2 10:09/M 50:50.3
6 86 Lorena Soto Weslaco 116 50 3 17:14.5 3:27HM 4 1:14.0 6 34:41.7 11:11/M 53:10.4
7 92 Meredith Tamayo San Benito 81 57 9 19:28.7 3:54HM 7 1:48.3 7 34:57.6 11:16/M 56:14.6
8 96 Margarita Hernandez Brownsville 58 54 10 19:31.1 3:54HM 8 1:49.3 8 36:41.6 11:50/M 58:02.1
9 102 Lorena Santos 98 55 8 18:21.3 3:40HM 3 1:08.5 9 40:19.4 13:00/M 59:49.3
10 109 Chrissy Dijkman South Padre Island 30 57 6 17:50.7 3:34HM 10 2:40.0 10 41:37.3 13:25/M 1:02:08.1
 
Top

Female 60 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 74 Marie Schumacher Brownsville 28 60 1 16:09.2 3:14HM 1 1:25.4 1 31:58.8 10:19/M 49:33.6
2 104 Arlene Stelzer S. Padre Island 75 66 3 17:00.0 3:24HM 2 1:35.6 3 41:45.7 13:28/M 1:00:21.4
3 106 Angela Delamar Laguna Vista 125 60 2 16:53.9 3:23HM 4 2:37.9 2 41:06.9 13:15/M 1:00:38.8
4 114 Norma Landero 100 60 4 20:23.6 4:05HM 3 1:46.1 4 45:46.7 14:46/M 1:07:56.6
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 David Perez Brownsville 11 17 1 8:01.3 1:36HM 1 0:11.2 2 21:35.4 6:58/M 29:47.9
2 2 Francisco Garcia Mission, Texas, 78572 120 18 2 9:19.4 1:52HM 2 0:16.7 1 20:46.9 6:42/M 30:23.0
3 19 Rodrigo Uria McAllen 22 18 3 10:03.9 2:01HM 4 0:59.8 3 27:55.6 9:00/M 38:59.4
4 35 Jesus Sanchez Brownsville 130 15 4 10:46.8 2:09HM 3 0:23.7 4 31:07.6 10:02/M 42:18.2
5 49 Pedro Ortiz Weslaco 113 19 5 11:13.1 2:15HM 7 1:41.6 5 31:13.4 10:04/M 44:08.1
6 64 Damian Hernandez Álamo 122 18 6 12:08.0 2:26HM 6 1:29.8 6 33:14.9 10:43/M 46:52.8
7 69 Andres Garza Alamo 27 18 7 13:08.0 2:38HM 5 1:12.9 7 33:50.1 10:55/M 48:11.1
8 95 Sebastian Garcia McAllen 105 12 9 15:22.5 3:04HM 9 3:15.1 8 39:20.6 12:41/M 57:58.3
9 101 Mauricio Uria McAllen 87 18 8 13:20.2 2:40HM 8 1:52.7 9 44:33.0 14:22/M 59:46.1
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Juan Trevino Edinburg 79 23 2 12:10.9 2:26HM 1 0:17.2 1 21:46.4 7:01/M 34:14.6
2 9 Ryan Rubino Corpus Christi 24 27 1 11:17.9 2:15HM 3 1:04.6 2 23:37.7 7:37/M 36:00.3
3 28 Mando Villarreal McAllen 50 29 5 14:36.0 2:55HM 2 0:55.5 3 26:10.1 8:26/M 41:41.7
4 100 Eduardo Uria McAllen 25 22 4 14:27.7 2:53HM 4 1:21.2 4 43:52.4 14:09/M 59:41.3
5 107 Sebastian Ortiz Weslaco 114 20 3 12:43.0 2:33HM 5 2:44.6 5 45:24.7 14:39/M 1:00:52.4
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Emmanuel Lopez Mission 63 36 1 10:52.7 2:10HM 1 0:25.7 1 19:05.0 6:09/M 30:23.5
2 7 Luis Garza Mcallen 3 35 2 11:01.0 2:12HM 3 1:00.9 2 22:40.1 7:19/M 34:42.1
3 23 Alejandro Fernandez Rancho Viejo 46 36 3 12:20.7 2:28HM 2 1:00.0 3 26:45.5 8:38/M 40:06.2
4 25 Daniel Garcia Dominguez Brownsville 53 32 4 12:33.6 2:31HM 4 1:02.4 4 27:36.9 8:54/M 41:12.9
5 59 Juby Garcia Mission 64 38 7 16:38.0 3:20HM 6 1:36.8 5 27:55.0 9:00/M 46:09.9
6 85 Benjamin Del Angel Brownsville 34 38 5 14:59.8 3:00HM 5 1:34.7 6 36:19.5 11:43/M 52:54.1
7 88 Paul Cordes Harlingen 126 32 6 15:13.7 3:03HM     7 38:55.4 12:33/M 54:09.1
8 116 Raul Francisco Ramos McAllen 48 33 8 20:46.3 4:09HM     8 50:33.2 16:18/M 1:11:19.5
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Camilo Garcia MISSION 73 47 3 9:41.9 1:56HM 3 0:36.6 3 23:31.0 7:35/M 33:49.6
2 5 Gabriel Carranza 101 40 7 12:08.0 2:26HM 1 0:27.2 1 21:18.7 6:52/M 33:54.0
3 8 Pedro Saavedra Brownsville 143 40 2 9:33.0 1:55HM 2 0:32.2 10 25:30.2 8:14/M 35:35.4
4 10 Arturo Díaz McAllen 61 49 4 11:20.1 2:16HM 14 1:14.3 2 23:26.6 7:34/M 36:01.0
5 12 Francisco Perez McAllen 123 44 10 12:27.5 2:29HM 7 1:02.7 7 24:10.2 7:48/M 37:40.4
6 13 David Taylor McAllen 6 45 12 13:02.5 2:36HM 15 1:14.8 4 23:41.3 7:38/M 37:58.7
7 14 Daniel Sampayo 93 45 8 12:18.7 2:28HM 19 1:20.7 8 24:22.4 7:52/M 38:01.9
8 15 Abdurrahman Ipekisleyen Harlingen 9 49 14 13:33.1 2:43HM 4 0:47.8 5 23:53.8 7:42/M 38:14.8
9 17 Miguel Medina Mission 62 44 6 11:48.7 2:22HM 17 1:19.9 9 25:30.0 8:14/M 38:38.7
10 18 Ryan Shea Brownsville tx 38 42 1 9:07.0 1:49HM 9 1:06.9 19 28:44.5 9:16/M 38:58.5
11 20 Jun Ellorimo Harlingen 39 48 9 12:21.6 2:28HM 6 1:01.7 12 25:56.1 8:22/M 39:19.5
12 26 Chris Hernandez San Benito 82 46 18 14:12.1 2:50HM 16 1:17.3 11 25:52.8 8:21/M 41:22.3
13 29 Jesse Robles McAllen 57 45 25 16:31.6 3:18HM 8 1:03.2 6 24:06.8 7:46/M 41:41.8
14 31 Sergio Garcia McAllen 104 45 5 11:40.2 2:20HM 22 1:27.6 20 28:51.2 9:18/M 41:59.1
15 40 Raul Salazar Jr San Benito 47 43 13 13:31.8 2:42HM 11 1:10.8 16 27:54.0 9:00/M 42:36.7
16 43 Omar Flores Harlingen 60 44 16 13:42.4 2:44HM 18 1:20.7 15 27:48.3 8:58/M 42:51.5
17 45 Victor Montelongo 94 45 20 14:23.2 2:53HM 21 1:26.6 14 27:37.3 8:55/M 43:27.3
18 46 Clemente Menguito Harlingen 42 48 19 14:18.0 2:52HM 13 1:12.3 18 28:27.4 9:11/M 43:57.9
19 47 Octavio Gomez Houston 71 45 15 13:38.6 2:44HM 5 1:00.3 21 29:27.4 9:30/M 44:06.4
20 54 Mario Menchaca Jr Harlingen 37 46 23 15:52.2 3:10HM 12 1:12.0 13 27:27.3 8:51/M 44:31.5
21 57 Fausto Paz Brownsville 85 43 17 14:02.9 2:48HM 25 2:24.1 17 28:27.1 9:11/M 44:54.2
22 76 Rolando Miguel Pharr 31 41 24 16:01.3 3:12HM 20 1:20.8 22 32:44.0 10:34/M 50:06.2
23 78 Carlos Yair Hernandez Brownsville 66 47 22 15:10.7 3:02HM 10 1:09.5 25 34:02.2 10:59/M 50:22.5
24 83 Ruben Martinez Edinburg 108 43 27 17:23.9 3:29HM 23 1:59.0 23 33:02.6 10:39/M 52:25.6
25 84 Yoga B./ Liliana F. Mcallen 129 43 26 17:20.3 3:28HM 24 2:18.6 24 33:05.9 10:40/M 52:44.9
26 89 Eric Piater Weslaco 14 45 11 12:35.1 2:31HM 27 3:20.1 26 38:55.9 12:33/M 54:51.1
27 94 Gerardo Castillo 97 45 21 14:41.2 2:56HM 26 2:48.5 27 39:57.7 12:53/M 57:27.5
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 21 Fabian Silguero Harlingen 124 56 5 14:17.4 2:51HM 7 1:24.3 1 23:43.0 7:39/M 39:24.9
2 32 Raul Sayas 90 55 1 11:51.1 2:22HM 1 0:46.1 9 29:27.4 9:30/M 42:04.7
3 39 Hugo Rangel 103 55 2 12:11.2 2:26HM 9 2:05.4 4 28:07.4 9:04/M 42:24.1
4 41 Albert Bergh Mission 78 56 4 13:14.8 2:39HM 3 1:01.4 6 28:25.8 9:10/M 42:42.2
5 44 Dean Garza San Benito 89 53 3 13:06.4 2:37HM 4 1:08.2 7 28:58.9 9:21/M 43:13.6
6 52 Víctor Torres Brownsville 68 54 9 16:35.4 3:19HM 5 1:09.1 2 26:28.4 8:32/M 44:13.0
7 53 Robert Sanchez Alamo 17 58 6 14:43.7 2:57HM 8 2:03.2 3 27:26.8 8:51/M 44:13.8
8 61 Roy Pawig Harlingen 72 52 10 17:28.4 3:30HM 2 0:46.1 5 28:18.7 9:08/M 46:33.3
9 63 Hugo Gutierrez Palmhurst 8 52 7 15:30.8 3:06HM 6 1:16.4 10 30:01.3 9:41/M 46:48.5
10 67 Antonio Rodriguez 99 55 8 16:14.3 3:15HM 10 2:12.8 8 29:06.5 9:23/M 47:33.7
11 93 Jose Luis Maymi Brownsville 127 51 11 18:50.3 3:46HM 11 2:34.3 11 35:18.7 11:23/M 56:43.4
 
Top

Male 60 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 11 Gerardo Guerra 92 60 1 11:13.8 2:15HM 2 1:10.4 1 25:02.9 8:05/M 37:27.2
2 24 Manuel Enriquez 96 65 5 13:48.8 2:46HM 6 1:53.3 2 25:27.3 8:13/M 41:09.5
3 38 Mark Coppins Harlingen 40 62 2 12:36.2 2:31HM 1 1:00.4 3 28:45.6 9:16/M 42:22.3
4 75 Ricardo Carreon Weslaco 115 60 4 13:46.4 2:45HM 7 1:59.6 4 33:50.6 10:55/M 49:36.6
5 80 DANIEL CANTU Brownsville 5 61 6 14:08.7 2:50HM 9 2:14.6 5 34:29.0 11:07/M 50:52.4
6 87 Bill Adams Harlingen 118 63 8 17:19.6 3:28HM 4 1:34.4 6 35:11.5 11:21/M 54:05.6
7 98 Mark Nering Edinburg 144 69 3 13:23.9 2:41HM 8 2:02.2 8 43:33.7 14:03/M 58:59.9
8 99 Donald Barney McAllen 7 61 7 15:19.5 3:04HM 5 1:46.5 7 42:15.3 13:38/M 59:21.4
9 112 Jorge L. Kutugata Weslaco 65 65 9 18:35.5 3:43HM 3 1:24.1 9 45:07.4 14:33/M 1:05:07.0
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 110 Francisco Garcia Mission 117 72 1 18:29.4 3:42HM 1 2:00.6 1 41:51.2 13:30/M 1:02:21.3
 

Female Relay

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Samantha M./ Alejandra S Brownsville 132 1 1 12:21.9 2:28HM 2 0:18.6 1 26:22.7 8:30/M 39:03.3
2 2 Mayela S. / Jordan C. Brownsville 136 1 3 12:35.6 2:31HM 1 0:15.8 4 29:22.2 9:28/M 42:13.7
3 3 Zulema P./ Anaia F. Harlingen 69 52 4 14:20.0 2:52HM 7 1:09.8 2 27:41.1 8:56/M 43:11.0
4 4 Sonia H./ Simona H. Laguna Vista 134 1 6 16:00.0 3:12HM 3 0:20.4 3 29:00.1 9:21/M 45:20.6
5 5 Janet M./ Nancy F. 78526 133 1 5 14:37.4 2:55HM 4 0:23.7 5 34:33.5 11:09/M 49:34.7
6 6 /Karen W. Michelle Laguna Vista 10 59 2 12:30.1 2:30HM 5 0:27.4 7 40:35.6 13:05/M 53:33.2
7 7 Rena E./ Rosie S. Mission 111 36 7 35:35.3 7:07HM 6 0:41.2 6 38:44.5 12:30/M 1:15:01.1
 

Bandit

Top

Male No Age Provided

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
DQ DQ Unknown Partic. 141 141     DQ --- DQ --- --- ---
DQ DQ Unknown Partic. 145 145 2 19:59.7 4:00HM     DQ --- --- ---
 

Male Relay

Top

Male 99 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Tristan W./ Daniel E. Los Fresnos 131 1 1 9:59.2 2:00HM 3 0:20.6 1 23:06.7 7:27/M 33:26.6
2 2 Gabriel T. / Adam G. Edinburg 138 1 2 11:01.1 2:12HM 2 0:18.7 2 24:00.9 7:45/M 35:20.8
3 3 Jose A. / Samuel P. Rancho Viejo 137 1 3 11:36.4 2:19HM 1 0:06.4 3 37:21.4 12:03/M 49:04.2
 

Mixed Relay

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- Transtion ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Amanda E. Isaac E. Indian Lake 140 1 2 13:52.5 2:46HM 3 0:20.2 1 22:22.7 7:13/M 36:35.5
2 2 Frank L. / Miriam S. Brownsville 139 1 1 12:01.2 2:24HM 2 0:20.2 2 28:10.3 9:05/M 40:31.8
3 3 Luz Z. / Alvaro A. Brownsville 135 1 3 16:00.5 3:12HM 1 0:16.5 3 34:01.8 10:58/M 50:18.8