Big Heroes 5K/ 10K

Age Group Results

April 27, 2024


Results By Endurance Splits, LLC


5K Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5K Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
10K Men: 1-19 20-34 50-99
10K Women: 35-49
Kids 1 Mile Men: 0- 0 1-99
Kids 1 Mile Women: 1-99
Bandit Men: 0- 0
Bandit Women:

5K

Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yareli Garcia 117 15 14 29:05.1 9:23/M
2 Aubrianna Badillo 148 11 26 33:14.1 10:43/M
3 Asareth Fuentes 145 13 38 38:36.3 12:27/M
4 Kimberly Gonzalez 130 19 48 42:16.6 13:38/M
5 Sofia P. Uvalle 134 14 49 42:47.7 13:48/M
6 Montserrat Uvalle Brownsville 76 17 63 48:17.6 15:35/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lizette Ruiz 114 26 8 25:24.2 8:12/M
2 Maria Lopez 115 27 23 32:39.2 10:32/M
3 Victoria Garcia San Benito 108 24 29 34:24.6 11:06/M
4 Fatimia Martinez 125 21 62 47:52.1 15:27/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jazmin Molina Brownsville 26 30 10 26:44.1 8:37/M
2 Neisy De La Fuente Brownsville 78 39 35 37:38.9 12:09/M
3 Amanda Vega Los Fresnos 36 36 36 37:51.1 12:13/M
4 Celina Martínez Brownsville 35 36 39 38:57.8 12:34/M
5 Alyssa Hernandez Los Fresnos 84 34 42 39:19.9 12:41/M
6 April Galvan Brownsville 28 34 45 41:39.4 13:26/M
7 Erika Rendon-Ramos Brownsville 38 34 70 49:38.9 16:01/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 April Pust South Padre Island 90 42 13 27:26.0 8:51/M
2 Sofia Uvalle 126 45 20 31:06.4 10:02/M
3 Mary De Leon Brownsville 22 47 27 33:37.6 10:51/M
4 Marlen Arceneux 120 44 30 34:26.7 11:07/M
5 Ester Avendano Brownsville 45 47 32 36:18.0 11:43/M
6 Maria Ortega Brownsville 80 43 52 44:04.3 14:13/M
7 Yovanna Hernandez Brownsville 46 48 59 46:23.7 14:58/M
8 Rosie Garza Brownsville 106 42 61 47:16.0 15:15/M
9 Lulu Scritchfield Brownsville 30 48 71 52:45.4 17:01/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mayela Gonzalez Alamo 50 59 24 32:54.5 10:37/M
2 Juana Garcia 121 58 37 38:16.1 12:21/M
3 Isabel Salinas Brownsville 79 55 41 39:19.8 12:41/M
4 Nelda Guiterrez 111 57 43 39:27.8 12:44/M
5 Beatriz Porras Brownsville 87 57 46 41:55.0 13:31/M
6 Octaviana Longoria Los Fresnos 48 57 57 46:08.6 14:53/M
7 Diana Lopez 113 51 58 46:08.7 14:53/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maribel Delagarza Brownsville 49 60 17 30:11.1 9:44/M
2 Carmel Treto Harlingen 23 62 53 44:18.7 14:18/M
3 Ellen Snyder Port Isabel 21 70 56 45:56.8 14:49/M
4 Ciniza Aguilar Texas 33 65 64 49:01.0 15:49/M
5 Rebecca Rendon Brownsville 40 64 72 56:06.9 18:06/M
6 Mary Perez South Padre Island 98 62 73 1:00:37.8 19:34/M
7 Dahlia Aguilar Brownsville 100 68 74 1:00:40.5 19:34/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Scritchfield Brownsville 29 15 1 15:59.1 5:09/M
2 Mikel Sosa Port Isabel 99 15 4 20:42.8 6:41/M
3 Eduardo Briseno Los Fresnos 93 15 11 27:06.9 8:45/M
4 Javier Espinoza Los Fresnos 43 15 16 30:01.5 9:41/M
5 Wiliam Lopez 137 10 18 30:51.9 9:57/M
6 Michael Finona Port Isabel 88 15 31 34:35.6 11:10/M
7 Jacob Garza Brownville 107 10 51 43:54.0 14:10/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Varela Brownsville 110 29 25 33:01.0 10:39/M
2 Jesus Cuellar Brownsville 77 20 40 39:04.0 12:36/M
3 Jesus Cantu 124 23 47 41:57.1 13:32/M
4 Abraham Avila Brownsville 82 22 50 42:48.7 13:49/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Saul Garcia 116 39 2 19:18.8 6:14/M
2 Mike Galavn Brownsville 31 36 5 22:09.3 7:09/M
3 Jesus Molina Brownsville 25 30 12 27:16.4 8:48/M
4 Luis Briseno Brownsville 103 30 15 29:45.1 9:36/M
5 Dean Garcia 122 35 21 32:19.5 10:26/M
6 Abraham Valdez 112 35 22 32:32.3 10:30/M
7 John Martinez 123 31 54 45:23.1 14:38/M
8 Julian Moya Los Fresnos 42 36 66 49:07.5 15:51/M
9 David Alejandro Rendon Brownsville 37 36 68 49:33.0 15:59/M
10 Daniel Ramos Brownsville 39 36 69 49:33.0 15:59/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Edgar Sanchez 118 42 3 19:42.1 6:21/M
2 Marco Salazar Weslaco 139 45 6 22:10.4 7:09/M
3 Guadalupe Uvalle 135 49 28 33:48.8 10:54/M
4 Jacob Baker Port Isabel 20 46 55 45:26.7 14:40/M
5 Tony Hernandez Jr Brownsville 47 49 60 46:25.0 14:58/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Love 144 54 7 25:21.2 8:11/M
2 Juventino Balderas Weslaco 136 50 9 26:27.0 8:32/M
3 Carl Arceneuax 119 55 19 30:53.6 9:58/M
4 Jonathon Niski Corpus Christi 89 53 34 37:21.2 12:03/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Rendon Brownsville 41 66 33 37:10.7 12:00/M
2 Robert Diaz Austin 94 64 44 41:03.1 13:15/M
3 Antonio Aguilar Texas 34 67 65 49:01.2 15:49/M
4 James Hansen Laguna Vista 44 66 67 49:15.7 15:53/M
 

10K

Top

Female 35 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabby Flemming 149 49 4 51:00.9 8:14/M
2 Rebecca Molina Brownsville 3 48 7 58:23.5 9:25/M
3 Cynthia Espinoza Los Fresnos 7 42 8 58:48.4 9:29/M
4 Bonnie Perez Brownsville 2 35 9 1:08:19.7 11:01/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Badillo 143 13 2 48:15.6 7:47/M
Top

Male 20 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Villarreal Weslaco 11 21 1 45:13.8 7:18/M
2 Juliano Baston 147 27 5 51:23.6 8:17/M
3 Gabriel Soto Jr Brownsville 16 33 6 57:34.4 9:17/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Sanchez Harlingen 9 50 3 50:24.7 8:08/M
 

Kids 1 Mile

Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Hees-Garcia Brownsvillw 83 36 2 16:18.6 16:19/M
2 Laura Silguero Brownsville 1 52 3 21:58.9 21:59/M
3 Angie Olvera Brownsville 102 30 4 22:37.7 22:38/M
4 Claudia Garza Brownsville 81 39 6 24:23.3 24:23/M
5 Nora Balogh Brownsville 97 57 11 42:07.1 42:07/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 131 131 0 1 10:05.2 10:05/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cesar Guzman Brownsville 104 50 5 22:50.5 22:51/M
2 Hiram Arevalo Brownsville 105 30 7 24:53.4 24:53/M
3 Ernest Alejandro Harlingen 91 47 8 25:15.4 25:15/M
4 Baldemar Gonzalez Weslaco 5 38 9 27:08.2 27:08/M
5 Alex Balogh Brownsville 96 64 10 42:06.2 42:06/M
 

Bandit

Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 140 140 1 24:34.2 7:56/M
2 Unknown Partic. 133 133 2 33:43.4 10:53/M
3 Unknown Chip: 003952922 90001 3 47:31.9 15:20/M
4 Unknown Partic. 127 127 4 48:41.3 15:42/M
5 Unknown Partic. 128 128 5 50:16.9 16:13/M
6 Unknown Partic. 129 129 6 50:18.2 16:14/M
7 Unknown Partic. 146 146 7 1:08:21.5 22:03/M
8 Unknown Partic. 150 150 8 1:15:06.3 24:14/M